Protesty przed sklepami Apple w 50 amerykańskich miastach

Rząd federalny naciska na firmę Apple, by odblokowała iPhone’a używanego przez terrorystę Syeda Farooka, który dokonał masowego mordu w ubiegłym roku w San Bernandino. Sąd federalny wydał nakaz w tej sprawie, ale gigant technologiczny złożył odwołanie w tej sprawie. Dziś w 50 amerykańskich miastach, w tym w Nowym Jorku odbywają się protesty w ramach solidarności z Apple.

W grudniu ubiegłego roku Syed Farook i jego żona Tashfeen Malik dokonali masowego mordu, zabili w San Bernardino w Kalifornii 14 osób. Zostali zastrzeleni w trakcie policyjnej obławy.

Farook był radykalistą i miał kontakty z ludźmi w Los Angeles, którzy wyrażali poparcie do dżihadu. Miał być także w kontakcie z ludźmi z zagranicy, którymi interesują się władze USA. Śledczy twierdzą, że iPhone używany przez sprawcę masakry w San Bernardino Syed Farook może zawierać wskazówki, które mogłyby doprowadzić do innych potencjalnych terrorystów.

Rząd federalny żąda od firmy Apple stworzenia programu, który pozwoliłby na odtworzenie danych z telefonu, które zostały wykasowane po dziesięciokrotnym wpisaniu nieprawidłowego hasła dostępu. Aktualnie dostęp do danych można uzyskać jedynie po podaniu prawidłowego hasła. Jeśli dziesięć razy z rzędu wprowadzone hasło jest nieprawidłowe , wtedy wszystkie dane są automatycznie wykasowywane. Śledczy chcą mieć możliwość nieograniczonego wpisywania hasła bez ryzyka utraty tych informacji.
Spółka nadal ignoruje prośby, by odblokować iPhone’a używanego przez Farooka. Prezes Apple Tim Cook powiedział, że stworzenia oprogramowania może naruszyć prywatność ich klientów.

Komisarz nowojorskiej policji William Bratton jest wśród tych, którzy się z tym nie zgadzają.

W komentarzach w dzisiejszym New York Times, Bratton i zastępca komisarza ds. zwalczania terroryzmu i wywiadu John Miller twierdzą, że rząd nie zamierza narazić klientów Apple na ryzyko.

Twierdzą, że firma Apple i obrońcy prywatności przypisują rządowi to, że chce” stworzyć tylne drzwi “do dostępu do urządzeń używanych przez Amerykanów. Ale konstytucja chroni ludzi przed nieuzasadnionym przeszukaniem i konfiskatą. I przez ponad 200 lat, standardem było dla organów ścigania, by uzyskać nakaz podpisany przez sędziego, jeśli była prawdopodobna przyczyna.
Organizatorem protestów przed sklepami Apple na terenie kraju, jak również przed siedzibą FBI w Waszyngtonie jest grupa pod nazwą Fight for the Future.

Według wyliczeń prokuratorów, co najmniej 70 razy w ciągu siedmiu lat Apple pomógł federalnym organom ścigania pozyskać informacje z iPhone’ów w dochodzeniach kryminalnych.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e