Będzie prom imienia Michaela Ollisa

Staten Island Ferry uczci heroizm 24 – letniego sierżanta sztabowego Michael Ollisa, który poświęcił swoje życie ratując polskiego żołnierza podczas ataku na bazę Ghazni w Afganistanie i nazwie jego imieniem jeden z najnowszych promów łączących wyspę z Manhattanem.

Wkrótce po tym jak władze miasta ogłosiły plany wymiany 3 wysłużonych promów na nowe, mieszkańcy Staten Island, gdzie wychowywał się Ollis złożyli petycje popartą blisko 6 tys. podpisów, aby jednemu z nich nadać imię bohaterskiego sierżanta. Rekomendacje przekazano w 2014 roku burmistrzowi Nowego Jorku, Billowi de Blasio. Podkreślono, że “nazywanie promu imieniem Ollisa, to nie tylko wyróżnienie sierżanta, to również hołd dla każdego żołnierza ze Staten Island, który złożył najwyższą ofiarę w obronie tego kraju i tych wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy postawili na mundur w służbie dla kraju”.

Wodowanie promu odbędzie się w 2019 roku.

Michael Ollis do wojska zaciągnął się w 2006 roku. Odbył trzy misje, jedną w Iraku i dwie w Afganistanie.
Zginął 28 sierpnia 2013 roku, w trakcie swojej ostatniej służby w Afganistanie. Podczas ataku na bazę Ghazni, zamachowiec-samobójca zdetonował bombę obok walczących sojuszników. Sierżant Ollis własnym ciałem osłonił polskiego żołnieraz Karola Cierpicę, który został ranny.
Jego bohaterski czyn został uhonorowany przez polskie władze przez odznaczenie go pośmiertnie Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego. Odznaczenia odebrali w konsulacie RP w Nowym Jorku rodzice Robert i Linda Ollis. Polski oficer, ppor.Karol Cierpica utrzymuje kontakty z rodzina Olisów. Na cześć nieżyjącego towarzysza broni nazwał swego syna imieniem Michael.
Elżbieta Gruszfeld
Foto: – http://www.army.mil
– Ewa Jaczynski

Ceremonia wręczenia polskich odznaczeń rodzinie Michaele Ollisa 12 listopada 2013 r. w Konsulacie RP w Nowym Jorku

Rodzice Michaela Olissa - Linda i Robert odbieraja odznaczenia z rak Ambasadora RP Ryszarda Schnepfa
Rodzice Michaela Olissa – Linda i Robert odbierają odznaczenie z rąk Ambasadora RP Ryszarda Schnepfa

porucznik Karol Cierpica
Ppor.Karol Cierpica

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e