Priorytety De Blasio na drugą kadencję: edukacja i ostrzejsze przepisy dotyczące czynszów

Edukacja i ostrzejsze przepisy regulujące czynsze w mieście, to priorytetowe sprawy, którymi Bill de Blasio chce się zająć podczas swojej drugiej kadencji jako burmistrz Wielkiego Jabłka.

Dzień po wygraniu wyborów przytłaczającą ilością głosów, burmistrz Bill de Blasio powiedział, że jego największym celem podczas drugiej kadencji będzie to, by sprawić, aby system szkół publicznych „wyglądał zupełnie inaczej” niż dotychczas.

De Blasio odnowił swoją obietnicę, że dzieci w szkole będą wkrótce czytać na poziomie podstawowym w trzeciej klasie – cel, który wyznaczył sobie w 2013 r., w pierwszym roku swojego urzędowania jako burmistrz. W środę nie sprecyzował jednak, w jaki sposób zamierza przebudować system szkół publicznych w mieście z 1,1 mln uczniów.

56 – letni De Blasio powiedział, że jego 66 proc. zwycięstwo daje mu mandat do tego, by Nowy Jork stał się “najsprawiedliwszym” miastem w Ameryce, w kwestii edukacji i poza nią.

W sprawie warunków mieszkaniowych, de Blasio powiedział, że planuje poprosić prawodawców w Albany o przyjęcie surowszych przepisów regulujących czynsze w mieście, a także uchwalenie “podatku rezydenckiego” – 2,5-procentowej opłaty za sprzedaż mieszkań o wartości przekraczającej 2 miliony dolarów, aby sfinansować budowę mieszkań o niskich cenach rynkowych.

Zapowiedział też, że będzie forsował tzw. “podatek od milionerów” – najwięcej zarabiających mieszkańców, by w ten sposób pozyskać fundusze na modernizację transportu publicznego.

Oba proponowane podatki wymagają zatwierdzenia przez ustawodawców stanowych, którzy wcześniej odrzucili te plany.

De Blasio wzruszył ramionami, gdy został zapytany przez reporterów o frekwencję w wyborach. Tylko około 20 procent z 5 milionów zarejestrowanych wyborców w mieście wzięło w nich udział.
„Wybory to wybory” – powiedział de Blasio. „To ludzie decydują, czy chcą uczestniczyć.”

Swoje zwycięstwo De Blasio przypisał w pewnym stopniu Trumpowi i obiecał, że będzie nadal opierał się polityce prezydenta USA.
„Nie mam wątpliwości, że czynnik Trumpa był ważny” – powiedział de Blasio. “Wiele osób powróciło do procesu politycznego z powodu frustracji związanych z Donaldem Trumpem i mówię z pokorą, byłem wiodącym przeciwnikiem Trumpa i wyraźnie broniłem Nowego Jorku przed polityką administracja Trumpa” – stwierdził de Blasio.

Odkąd został on wybrany na prezydenta, Bill de Blasio zakazał agentom federalnym ds. imigracji przebywania na terenach szkolnych i w ramach polityki przeciwko Trumpowi, odmówił on wydawania służbom osób mieszkających w kraju nielegalnie.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e