Prezydent Trump ogłosił decyzję w sprawie interwencji w Syrii

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o przeprowadzeniu precyzyjnych ataków na wybrane cele w Syrii w odpowiedzi na użycie w ubiegłym tygodniu przez prezydenta tego kraju broni chemicznej w Dumie nieopodal Damaszku.

Prezydent Trump powiedział, że połączona operacja USA, Francji i Wielką Brytanii jest już w toku i że są gotowi na prowadzenie działań, dopóki Syria nie zaprzestanie używania broni chemicznej. Operacja trzech sojuszników nastąpiła po ataku z użyciem gazu w Syrii, w wyniku którego zginęło co najmniej 60 osób.

“Niedawno nakazałem siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych, by przeprowadziły precyzyjne ataki na cele związane z potencjałem broni chemicznej syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada” – powiedział Trump w telewizyjnym przemówieniu z Białego Domu.

Amerykański urzędnik powiedział Reuterowi, że ataki były skierowane na wiele celów i obejmowały pociski samosterujące Tomahawk.

“To nie są działania człowieka, lecz zbrodnie potwora” – stwierdził Trump, odnosząc się do Assada i jego podejrzanej roli, jaką miał odegrać w atakach z użyciem broni chemicznej.
“Dzisiejszym celem naszych działań jest stworzenie silnego środka odstraszającego przeciwko produkcji, rozprzestrzenianiu i użyciu broni chemicznej” – dodał Donald Trump.

Prezydent USA ostro skrytykował słowa zarówno Rosji, jak i Iranu, które poparły rząd Assada.
“Do Iranu i do Rosji: pytam, jaki to naród chce być związany z masowym mordowaniem niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci?” Jednocześnie wyraził nadzieję, że pewnego dnia dojdzie do porozumienia z Rosją, a może nawet z Iranem.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że zezwoliła brytyjskim siłom zbrojnym “na przeprowadzanie skoordynowanych i ukierunkowanych ataków mających na celu degradację zdolności broni chemicznej syryjskiego reżimu”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e