Prezydent Trump: jesteśmy gotowi na rozwiązania militarne w razie ataku Korei Północnej

Napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną wzrasta. W piątek prezydent Trump ostrzegł Pyongyang, że są gotowe rozwiązania militarne na wypadek wystrzelenia przez Koreę rakiet średniego zasięgu w kierunku wyspy Guam.

“Rozwiązania militarne są teraz w pełnej gotowości, gotowe do użycia, gdyby Korea Północna działała nierozsądnie. Mam nadzieję, że Kim Jong Un znajdzie inną drogę!” – napisał w piątek rano na Twitterze Donald Trump.


Prezydent nie przedstawił jednak żadnych szczegółów.

Armia Stanów Zjednoczonych w regionie wokół Półwyspu Koreańskiego zawsze jest przygotowana zarówno do obrony, jak i ofensywy, gdyby Korea Północna rozpoczęła atak. Ich motto brzmi: “Gotowi do walki dziś wieczorem”.
Ostatni wpis Trumpa pojawił się niedługo po tym, jak chińska gazeta państwowa poinformowała, że ich kraj powinien pozostać neutralny, jeśli Korea Północna rozpocznie atak, który zagraża Stanom Zjednoczonym, ostrzegając Pyongyang przed planami wystrzelenia pocisków w pobliżu wyspy Guam – terytorium USA.

Chiny, najważniejszy sojusznik i partner handlowy Korei Północnej, powtórzyły wezwania do zachowania spokoju podczas obecnego kryzysu.

“Chiny powinny jasno stwierdzić, że jeśli Korea Północna wystrzeli rakiety, które zagrażają Stanom Zjednoczonym, a USA odpowiedzą, Chiny pozostaną neutralne” – czytamy w prorządowej chińskiej gazecie Global Times. Gazeta pisze, że Chiny nie są w stanie przekonać ani Waszyngtonu, ani Pjongjangu. Jednocześnie zaznacza, że jeśli to Waszyngton rozpocznie konflikt zbrojny i będzie próbował obalić władze w Pjongjangu, Pekin go powstrzyma.

W czwartek prezydent Donald Trump powiedział, że jego poprzednie oświadczenie w którym mówił o “ogniu i gniewie” w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Korei Północnej nie było wystarczające i stwierdził, że kraj ten może się liczyć z „problemami”, jeśli jego działania nie ulegną zmianie.

Krótko po wypowiedzi Trumpa, sekretarz stanu USA James Mattis powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone nadal preferują dyplomatyczne podejście do zagrożenia północnokoreańskiego i że wojna będzie “katastrofalna”.
Zapytany, czy Stany Zjednoczone są gotowe, gdyby Korea Północna poczyniła wrogie działania, powiedział: “Jesteśmy gotowi”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e