Prezydent Trump zwolnił dyrektora FBI

Donald Trump zwolnił we wtorek dyrektora FBI Jamesa Comey’a. Prezydent powiedział, że nie jest on w stanie skutecznie zarządzać agencją.

“Ważne jest, abyśmy znaleźli nowe kierownictwo FBI, które przywróci zaufanie i wiarę w jego ważną misję strażnika egzekwowania prawa”
– napisał Trump w liście skierowanym do Comey’a opublikowanym przez Biały Dom.
Trump oświadczył, że uznał wskazówkę prokuratora Jeffa Sessions’a, który stwierdził, że nie jest on w stanie skutecznie kierować biurem.

Comey został uwikłany w kontrowersje wokół prowadzonego przez niego śledztwa w sprawie Hillary Clinton. FBI badało, czy fakt, iż używała ona prywatnego serwera poczty elektronicznej, gdy pełniła funkcję sekretarza stanu USA podczas pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy, zagroził bezpieczeństwu narodowemu.

W lipcu 2016 r., Comey poinformował, że śledztwo zostało zakończone. Powiedział, że prokuratora nie powinna stawiać zarzutów Hillary Clinton. Postępowanie byłej sekretarz stanu określił „skrajnie nieostrożnym”, ale nie noszącym znamion przestępstwa. Jednocześnie potwierdził, że przez jej prywatną skrzynkę mailową przeszło co najmniej 110 „tajnych” wiadomości, do których mogły mieć dostęp nieuprawnione osoby. Jednak 11 dni przed wyborami prezydenckimi, pod koniec października 2016 r. oświadczył, że FBI wznawia dochodzenie i będzie badać nowo odkryte e-maile, które mają związek z prywatnym serwerem Hillary Clinton. Ustali czy zawierają one informacje niejawne. Dyrektor Federal Bureau of Investigation powiedział wtedy, że nie jest jasne, jak mogą być istotne nowe materiały.

Wielu Demokratów twierdzi, że decyzja szefa FBI spowodowała porażkę Clinton w wyborach 8 listopada 2016 r.

Biały Dom wydał notatkę, w której zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein komentuje działania Comey’a.
“Nie potrafię bronić zarządzenia dyrektora odnośnie zakończenia śledztwa w sprawie e-maili sekretarz Clinton i nie rozumiem jego odmowy przyjęcia niemal uniwersalnego orzeczenia, że się mylili” – napisał Rosenstein.

Comey “ogłosił własne wnioski dotyczące najbardziej krytycznego dochodzenia narodowego, bez zgody odpowiednio wyznaczonych liderów departamentu sprawiedliwości” – napisał Rosenstein. Comey również “zignorował kolejną długotrwałą zasadę”, organizując konferencję prasową, aby “podać do wiadomości poniżające informacje na temat odrzuconego postępowania karnego”.

Comey powiedział w ubiegłą środę Komitetowi Sędziowskiemu w Senacie, że stwierdzenie, iż ogłoszenie przez niego ponownego wszczęcia śledztwa w sprawie e –maili Clinton, wpłynęło na wybory prezydenckie w 2016 r., wywołuje u niego “umiarkowane mdłości”. Oświadczył tez, że nie żałuje swojej decyzji i gdyby musiał, ponownie by ją podjął.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e