Prezydent Donald Trump wygłosił swoje pierwsze wystąpienie przed połączonymi izbami Kongresu

Prezydent Donald Trump wygłosił swoje pierwsze wystąpienie przed połączonymi izbami Kongresu. Mówił m.in. o reformie imigracyjnej, uchyleniu Obamacare i zastąpieniu go nowym systemem opieki zdrowotnej. Zapowiedział walkę z radykalnym islamskim terroryzmem, budowę muru na granicy z Meksykiem. Deklarował ponowne uruchomienie amerykańskiej gospodarki. Wyraził swoje zdecydowane poparcie dla NATO.

45. prezydent Stanów Zjednoczonych rozpoczął swoje przemówienie od przypomnienia o ostatnich incydentach w kraju dotyczących gróźb o podłożeniu bomb w Centrach Społeczności Żydowskiej i aktach wandalizmu na cmentarzach żydowskich, jak również zeszłotygodniowej strzelaninie w Kansas City. Powiedział, że wprawdzie takie wydarzenia przypominają nam, że choć możemy być narodem podzielonym w kwestiach politycznych, to „ jesteśmy krajem, który jest zjednoczony w potępianiu nienawiści i zła we wszystkich jego formach”.

Już na początku prezydent zaznaczył, że świat wkrótce się przekona, że Ameryka jest ponownie gotowa, by być liderem. „Wszystkie narody świata – przyjaciele czy wrogowie – przekonają się, że Ameryka jest silna, Ameryka jest dumna, że Ameryka jest wolna” – mówił Donald Trump.

Dodał, że Stany Zjednoczone muszą stawiać własnych obywateli na pierwszym miejscu, „bo tylko wtedy naprawdę sprawimy, że Ameryka będzie ponownie wielką”.

Wpomniał też o rozpadającej się infrastrukturze. Zapowiedział, że powstaną nowe drogi, mosty, tunele, lotniska, itp. „Ameryka wydała około sześciu bilionów dolarów na Bliskim Wschodzie, podczas gdy infrastruktura w naszym ojczystym kraju się rozpada. Za te sześć bilionów dolarów mogliśmy przebudować nasz kraj – dwa razy. A może nawet trzy razy, jeśli mielibyśmy ludzi z umiejętnościami negocjowania” – mówił Trump.

Prezydent powiedział, że ma na swoim koncie pierwsze osiągnięcia, których dokonał od czasu zaprzysiężenia go na urząd prezydenta. „Ford, Fiat-Chrysler, General Motors, Sprint, Softbank, Lockheed, Intel, Walmart i wiele innych firm ogłosiło, że zainwestują miliardy dolarów w Stanach Zjednoczonych, a także stworzą dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w Ameryce”.

Zapowiedział, że zwróci się do Kongesu o fundusze w wysokości biliona dolarów na odbudowanie amerykańskiej infrastruktury.

Zasygnalizował, że rozpoczęto działania dotyczące walki z korupcją na szczeblu rządowym. „Zaczęliśmy osuszać bagno korupcji rządowej poprzez nałożenie 5- letniego zakaz lobbingu przez rzędników organu wykonawczego i dożywotniego zakazu bycia lobbystą na rzecz obcego rządu”.

Poinformował, że zlecił Departamentowi ds. Bezpieczeństwa Krajowego i Spawiedliwości, Departamentowi Stanu i dyrektorowi Wywiadu Narodowego opracowanie agresywnej strategii pozbycia się karteli przestępczych, które rozprzestrzeniają się w całym kraju. „Zatrzymamy narkotyki zalewające nasz kraj i zatruwające naszą młodzież, będziemy rozszerzać leczenie dla osób, które są bardzo uzależnione”.

Trump powiedział, że jego administracja odpowiedziała na zarzuty Amerykanów dotyczące ezgekwowania prawa imigracyjnego i zapewnienia bezpieczeństwa granic. „By wreszcie egzekwować nasze prawo imigracyjne, podnosiemy płace, pomożemy bezrobotnym, zaoszczędzimy miliardy dolarów i uczynimy nasze społeczności bezpieczniejsze dla każdego. Chcemy, by wszyscy Amerykanie odnieśli sukces – ale to nie może się wydarzyć w warunkach bezprawia, chaosu. Musimy przywrócić uczciwość i praworządność naszych granic” – mówił Trump. Zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się budowa wielkiego muru wzdłuż południowej granicy USA. Dodał, że będzie to bardzo skuteczna broń w walce z narkotykami i przestępczością.

„Naszym obowiązkiem jest służyć, ochraniać i bronić obywateli Stanów Zjednoczonych” – wzrócił się do członków Kongresu. Powiedział, że jego administracja podjęła zdecydowane działania w celu ochrony Amerykanów przed radykalnym islamskim terroryzmem.

Według danych przedstawionych przez Departament Sprawiedliwości, zdecydowana większość osób skazanych za przestępstwa związane z terroryzmem począwszy od 11 września, przybyła tu spoza USA. Widzieliśmy ataki w naszym rodznym kraju – od Bostonu po San Bernardino, Pentagon i nawet World Trade Center. Widzieliśmy ataki we Francji, Belgii, w Niemczech i na całym świecie. Nazwał lekkomyślnością umożliwienie niekontrolowanych wjazdów do USA. „Nie możemy pozwolić przyczółkowi terroryzmu na organizowanie się wewnątrz Ameryki – nie możemy pozwolić, by nasz naród stał się schronieniem dla ekstremistów” – powiedział Donald TRump. Zaznczył, że jego administracja pracuje nad ulepszeniem procedur kontrolnych i wkrótce zostaną podjęte nowe kroki, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Stanów Zjednoczonych i trzymać ich z dala od tych, którzy chcą im zaszkodzić. „Będziemy współpracować z naszymi sojusznikami, w tym naszymi przyjaciółmi i sojusznikai w świecie muzułmańskim, aby zniszczyć tego podłego wroga na naszej planecie”.

Wspomniał też o nałożeniu nowych sankcji na podmioty i osoby, które wspierają irański program pocisków balistycznych, a potwierdzają swój nierozerwalny sojusz z państwem Izrael.

Mówiąc o kolejnych krokach, jakie musi podjąć jego administacja, Trump wspomniał o trudnej sytuacji życiowej milionów Amerykanów i stwierdził, że ten stan odziedziczył po poprzednio rządzących . „Dziewięćdziesiąt cztery miliony Amerykanów pozostają poza rynkiem pracy. Ponad 43 miliony ludzi żyje obecnie w ubóstwie, a ponad 43 miliony Amerykanów ma kartki żywnościowe. Więcej niż 1 na 5 osób w swoich pierwszych latach pracy nie jest aktywny zawodowo”. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 8 lat, poprzednia administracja zaciągnęła więcej nowych długów niż prawie wszyscy inni prezydenci razem wzięci. „Straciliśmy ponad jedną czwartą naszych zadań produkcyjnych odkąd NAFTA została zatwierdzona, straciliśmy 60.000 fabryk odkąd w 2001 roku Chiny przystąpiły do Światowej Organizacji Handlu. Nasz deficyt w handlu towarami ze światem w ubiegłym roku wyniósł prawie 800 miliardów dolarów. I za granicą odziedziczyliśmy serię tragicznych katastrof w polityce zagranicznej” – wymieniał Trump. Stwierdził , że rozwiązywaniem jest ponowne uruchomienie amerykańskiej gospodarki, ułatwienie firmom prowadzenia działalności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, w tym przez obniżenie podatków. Powstanie w kraju nowych firm wiąże się z nowymi miejscami pracy. „Mam zamiar przywrócić miliony miejsc pracy. Ochrona naszych pracowników oznacza również reformowanie naszego systemu legalnej imigracji. Obecny, nieaktualny system obniża płace dla naszych najuboższych pracowników i kładzie duży nacisk na podatników”.

Prezydent wyraził nadzieję, że jeśli Republikanie i Demokraci kierują się dobrem obywateli USA, mogą ze sobą współpracować, by osiągnąć rezultaty w kwestii imigracji, jakich kraj nie widział od dziesięcioleci.

„Uważam, że realna i pozytywna reforma imigracyjna jest możliwa, tak długo jak będziemy koncentrować się na następujących celach: poprawa pracy i płac dla Amerykanów, wzmocnienie bezpieczeństwa naszego narodu i przywrócenie szacunku dla naszych praw” – powiedział.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia przed członkami połączonch izb Kongresu, prezydent Trump wezwał ich do uchylenia i zastąpienia Obamacare.

Stwierdził, ze wprowadzenie obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego nigdy nie było dobrym rozwiązaniem dla Ameryki. Według niego sposobem na to, by ubezpieczenie zdrowotne było dostępne dla wszystkich jest obniżenie jego kosztów i zapowiedział, ze jego administracja podejmie takie działania. Zaznaczył , że składki na Obamacare w całym kraju drastycznie wzrosły, więc należy zdecydowanie działać, by chronić wszystkich Amerykanów. „Działanie nie jest wyborem – jest koniecznością”- powiedział prezydent. Donald Trump zapewniał, że jego administracja chce współpracować z obiema pariami w kwestii „zapewnienia dzieciom dostępnej i niedrogiej opieki, a ich rodzicom płatnego urlopu rodzinnego, inwestowania w zdrowie kobiet, promowania czystego powietrza i czystej wody i odbudowania infrastruktury wojskowej”.

„Prawdziwa miłość do naszego narodu wymaga od nas, byśmy znaleźli wspólną płaszczyznę, by czynić postępy dla dobra wspólnego oraz do współpracy w imieniu wszystkich amerykańskich dzieci, które zasługują na lepszą przyszłość” – mówił Donald Trump.

Przy tej okazji przedstawił historię Megan Crowley, u której zdiagnozowano rzadką i poważną chorobę Pompego, gdy miała 15 miesięcy. Nie spodziewano się, że przeżyje. Jej ojciec walczył o jej życie. Założył firmę w celu poszukiwania lekarstwa dla niej i pomógł opracować lek, który uratował życie Megan. Dzisiaj ma ona 20 lat, jest na drugim roku studiów. Megan Crowley była obecna podczas przemówienia prezydenta.

Donald Trump poświęcił też czas edukacji dzieci. Powiedział, że edukacja jest „kwestią praw obywatelskich naszych czasów”. Zaapelował do członków obu partii, aby przyjęli ustawę w sprawie edukacji, dotyczącą funduszy na szkoły dla młodzieży w trudnej sytuacji, w tym milionów dzieci afroamerykańskich i latynoskich.   Zaznaczył, że rodziny te powinny mieć swobodę wyboru szkół dla dzieci, czy będą to publiczne, prywatne, czarterowe, religijne czy jeszcze ine placówki. Jako przykład podał obecną na Sali Denishę Merriweather, która dzięki programowi stypendianemu jako pierwsza w swojej rodzinie ukończyła liceum , potem college, a w tym roku zdobędzie stopień magistra.
Amerykański prezydent poświęcił też czas przestępczości w USA.

Wspomniał, że w 2015 roku liczba morderstw była największa od niemal pół wieku. „W Chicago, ponad 4000 osób zostało rozstrzelanych w ubiegłym roku i liczba morderstw jak dotąd w tym roku może być jeszcze wyższa. To jest nie do zaakceptowania w naszym społeczeństwie” – mówił Trump. Przypominał, by wspierać mężczyzn i kobiety repezentujących organa ścigania, „budować mosty współpracy i zaufania” . Jednocześnie apelował , by nie zapominać też o ofiarach przestępstw.

Podczas swojego wystąpienia, przedstawił historie czterech ofiar morderstw, których bliscy – Jamiel Shaw, Susan Oliver, Jenna Oliver, and Jessica Davis byli obecni w Kongresie. 17-letni syn JamieL został brutalnie zamordowany przez nielegalnego imigranta, członka gangu, którego zwolnionoz więzienia. Susan Oliver i Jessica Davis to żony policjantów – zastępcy szeryfa Danny’ego Olivera i detektywa Michaela Davisa. Zostali oni zabici na służbie w Kalifornii.   Prezydent zwrócił się do Jenny, córki Susan Oliver, która siedziała obok niej.  „Jenna: Chcę żebyś wiedziała, że twój ojciec był bohaterem. Dzisiaj masz miłość całego kraju, wspierającego ciebie i modlącego się za ciebie”.  „ Zawsze będziemy czcić ich pamięć” – dodał prezydent.

Donald Trump mówił, że aby utrzymać Amerykę bezpieczną, trzeba zapewnić mężczyznom i kobietom z służącym w amerykańskiej armii narzędzia, których potrzebują, by zapobiec wojnie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, by walczyli i wygrywali, dlatego zamierza zwiększyć wydatki na armię i będzie to największy wzrost funduszy na obronę w historii Ameryki. Zapowiedział też zwiększenie finansowania weteranów. „Nikt nie jest wspanialszy lub odważniejszy niż ci, którzy walczą o Amerykę w mundurze” – powiedział Donald Trump, przedstawiając jednocześnie Carryn Owens, wdowę po żołnierzu marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Williamie “Ryanie” Owensie. „Ryan umarł tak jak żył: jako wojownik i bohater – walcząc z terroryzmem i chroniąc nasz naród”. Spuścizna po Ryanie jest wyryta  na wieczność. Bo jak nas uczy Biblia,  nie ma większej miłości niż akt oddania swojego życia za  swoich przyjaciół. Ryan oddał życie za swoich przyjaciół, dla swojego kraju i za naszą wolność – nigdy o nim nie zapomnimy” – powiedział Donald Trump. Zabrani uczcili jego pamięć Ryana długimi brawami.  „Nasza polityka zagraniczna wymaga stałego, solidnego i znaczącego zaangażowania w świecie. To amerykańskie przywództwo, oparte o istotne interesy bezpieczeństwa, które dzielimy z naszymi sojusznikami na całym świecie” – mówił Donald Trump. Oświadczył, że Stany Zjenoczone zdecydowanie popierają NATO. Dodał, że partnerzy USA muszą spełniać swoje zobowiązania finansowe. „Oczekujemy, że nasi partnerzy, zarówno w NATO, na Bliskim Wschodzie, czy na Pacyfiku – odegrają bezpośrednią i znaczącą rolę w obu operacjach – strategicznej i wojskowej i zapłacą ich należną część kosztów”. „Szanujemy wiekopomne instytucje, ale będziemy również respektować suwerenne prawa narodów. Wolne narody są najlepszym narzędziem wyrażania woli narodu – i w Ameryce szanujemy prawo wszystkich narodów do wytyczania własnej ścieżki. Moją pracą nie jest reprezentowanie świata. Moja praca polega na reprezentowaniu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ale wiemy, że Ameryce powodzi się lepiej, gdy jest mniej konfliktów – nie więcej” – kontynuował prezydent. Dodał, że musimy uczyć się na błędach z przeszłości, bo już widzieliśmy za dużo wojen i zniszczeń na świecie, dlatego jedynym, długoterminowym rozwiązaniem dla tych katastrof humanitarnych jest stworzenie warunków, w których przesiedleńcy mogą bezpiecznie wrócić do domu i rozpocząć długi proces odbudowy.

Stwierdził, że Ameryka jest gotowa na zawieranie nowych partnerstw w imię wspólnych interesów. „Chcemy harmonii i stabilność, a nie wojen i konfliktów” – powiedział Donald Trump.

EJ

 

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e