Prezydent Donald Trump uhonorował gen. Kazimierza Pułaskiego

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 11 października Dniem Pamięci o Kazimierzu Pułaskim. W środę minęła 238. rocznica śmierci generała.

„Dziś upamiętniamy generała Kazimierza Pułaskiego, polskiego emigranta, którego bohaterski udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych przyczynił się do kształtowania historii naszego narodu. Znany jako “Ojciec Amerykańskiej Kawalerii”, generał Pulaski wykazał odwagę jako żołnierz i wyjątkowy przywódca jako oficer wojskowy. Generał Pułaski jest znany na całym świecie za wsparcie i walką o niepodległość i wolność, zarówno w swojej rodzimej Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych” – napisał Donald Trump w proklamacji.

Prezydent Trump przypomniał, ze Kazimierz Pułaski urodził się w polskiej rodzinie arystokratycznej, która walczyła o zachowanie wolnej i samorządnej Polski. Generał Pułaski wziął udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Podczas bitwy z Brytyjczykami pod Brandywine Pułaski wykazał się odwagą, odwracając porażkę amerykańskiej kawalerii i ratując życie generała George’a Washingtona, za co otrzymał stopień generała brygady (Brigadier General in the United States Continental Army).

Prezydent zaznaczył, że generał Pułaski w pełni poświęcił się amerykańskiej sprawie o wolność. W latach 1777 – 1778 spędził srogą zimę w Valley Forge w szeregach armii Jerzego Waszyngtona i gdy nie było środków, wykorzystywał własne finanse na legion kawalerii. W dniu 9 października 1779 r. , generał Pułaski został poważnie ranny w bitwie pod Savannah. Wkrótce potem zmarł.

Prezydent Trump zacytował słowa Pułaskiego, jakie skierował w liście do Jerzego Waszyngtona: “Przybyłem tutaj, gdzie broni się wolności, by jej służyć, by żyć i umrzeć za nią” .
 

“W uznaniu bezinteresownego oddania dla naszego kraju i z tej przyczyny, w 2009 r. Kongres przyznał generałowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo, jednej z ośmiu osób, które zdobyły to wyróżnienie. Jest on przykładem wszystkich tych, którzy kochają wolność i odważnie dążą do tego, aby jej bronić” – czytamy w prezydenckiej proklamacji.

Przy okazji uhonorowania generała Pułaskiego, Donald Trump napisał, że „obrona przez generała Pułaskiego polsko-amerykańskich wartości takich jak wolność, praworządność i suwerenność narodu symbolizuje ścisłą więź pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Pomagaliśmy sobie w najtrudniejszych czasach, od amerykańskiej rewolucji po wyzwolenie Polski od komunizmu. Dzisiaj silne stosunki z Polską, które zostały zapoczątkowane przez niezwykłe osoby, jak Pułaski, nadal wzmacniają ważne więzi bezpieczeństwa, ekonomii i społeczne, które wpływają na dobrą koniunkturę obu krajów”.

Trump zaznaczył, że ponad 200 latach heroicznej śmierci generała Pułaskiego, w USA mieszka 9,5 miliona Amerykanów polskiego pochodzenia.
„Oni przypominają nam, że historia Polski, podobnie jak Ameryki, jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i nigdy nie zapomnieli tego kim są”.

 

 

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e