Prezydent Andrzej Duda odwiedził Fundację Kościuszkowską, spotkał się z Polonią

Prezydent Andrzej Duda gościł w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Spotkał się z polonijnymi przedstawicielami świata nauki. Wieczorem odwiedził Wallington w New Jersey, gdzie ponad połowę populacji stanowią osoby polskiego pochodzenia.

Dziękując za zaproszenie do Fundacji Kościuszkowskiej, prezydent nazwał ją „niezwykłą instytucją” , która dla niego jako Polaka i prezydenta RP „jest taką instytucją, z której Polska powinna być dumna”. Wyraził jednocześnie swoje zdziwienie, że jest pierwszym prezydentem, który ją odwiedził.

Okazał swoje uznanie dla fundacji, która działa od 92 lat i wspiera polską naukę i polską młodzież.
„Dziękuję za stworzenia komitetu wybitnych naukowców polskiego pochodzenia. To jest to niezwykle ważne, bo my potrzebujemy jako państwo takiego właśnie wsparcia ze strony polskiego środowiska naukowego na świecie” – mówił prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że to gremium służy Polsce i budowaniu dobrego imienia ojczyzny.

Wieczorem w Wallington, NJ prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego. Podczas wieczornego spotkania z Polonią Andrzej Duda odznaczył jej zasłużonych przedstawicieli.

Prezydent nadał odznaczenia państwowe:
za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i za działalność na rzecz środowisk polonijnych Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
– ksiądz Andrzej Ostaszewski
za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych – Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej:
– Thomas John D
– Jan Kaczmarek
– ksiądz Feliks Marciniak
– Elżbieta Pawluczuk
– Walter Wargacki
– Jerzy Stanisław Wikiel

W trakcie spotkania z Polonią, prezydent Duda przekazał flagę Rzeczypospolitej Polskiej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa w Wallington, która w tym roku obchodzi rocznicę 75 – lecia istnienia. Odebrał ją proboszcz parafii, ks. Feliks Marciniak.
Z kolei mer Wallington Marc Tomko wręczył prezydentowi Dudzie symboliczne klucze do miasta, w którym ponad 50 procent populacji stanowią osoby pochodzenia polskiego.

Foto: Bożena Jaworska

„Dziękuję wszystkim, którzy organizują życie polonijne. Dziękuję wszystkim, którzy organizują edukację. Dziękuje tym, których praca i wysiłek powoduje, że nasze dzieci tutaj w Stanach Zjednoczonych umieją mówić po polsku, znają polską historię, czują związek ze swoją Ojczyzną. Dziękuję za te dwa hymny, które państwo zaśpiewaliście, polski i hymn Stanów Zjednoczonych. Na pewno są na tej Sali osoby, które uważaj, że oba hymny są ich, bo po prostu mają dwie ojczyzny” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Cracovia Manor w Wallington, NJ.

Prezydent przekazał pozdrowienia od prezydenta USA Donalda Trumpa, bo za każdym razem, gdy miał okazję z nim rozmawiać, słyszał z jego ust jak dużym szacunkiem darzy on polski naród i czuje do niego wielka sympatię.
Andrzej Duda mówił, że prezydent Trump wspominał spotkania z Polonią w czasie swojej kampanii wyborczej i zdecydowana większość Polaków w Stanach Zjednoczonych oddała na niego głos. „Prezydent o tym wie, pamięta i jest za to ogromnie wdzięczny. I ja jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej państwu dziękuję, że w tak dobry sposób, czy wręcz w bardzo dobry sposób, czy wręcz powiedziałbym wzorowy sposób zadbaliście o polskie interesy w Stanach Zjednoczonych. Bo doskonale wiecie o tym , że kiedy przedstawiciele władz demokratycznie wybrani czują, że jakaś grupa ich popiera, to uwzględniają ich interesy w swych działaniach. Bo takie są prawa polityki. Dziękuję wam za to, że w tej kampanii, zdecydowanie stanęliście, pokazaliście, że jesteście w dużym stopniu jednością i jesteście grupą, która się liczy… Nie wątpię w to, że wasze wsparcie przyczyniło się do tego, że dzisiaj żołnierze Stanów Zjednoczonych są na terenie Rzeczypospolitej, stacjonują w Polsce. Także nie wątpię w to, że pozytywny stosunek pana prezydenta Donalda Trumpa do naszego kraju …, że to wszystko jest także wynikiem waszego wsparcia, waszego lobbingu, waszego starania i tego kim jesteście” – powiedział Duda.

Foto: Bożena Jaworska

„Chcę powiedzieć z całą mocą, że wspieracie swoją Ojczyznę – Polskę, chociaż w niej nie mieszkacie, a jesteście tutaj. Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy”- mówił prezydent.
Andrzej Duda przypomniał na koniec, że dzieci uczące się w polonijnych szkołach mogą uzyskać legitymacja szkolne, takie jak uczniowie w Polsce, które dają im uprawnienia np. na zniżkowe przejazdy w kraju. Chodzi o to, by dzieci czuły się w kraju tak samo, jak ich rówieśnicy.
Prezydent podziękował Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za sponsorowanie programu stypendialnego umożliwiającego studentom przyjazd do Polski i odbycie praktyk w instytucjach administracji publicznej i rządowych.

Prezydent zapewniał Polonię, że Kancelaria Prezydencka jest zawsze otwarta dla potrzeb Polaków poza granicami kraju. „Tu w Stanach Zjednoczonych stanowicie ogromną rzeszę ludzi polskiego pochodzenia, członków narodu polskiego, o których my chcemy pamiętać, ja chcę pamiętać jako prezydent i chciałbym, żebyście i wy o mnie pamiętali – że jestem, że jestem gotów spierać różnego rodzaju inicjatywy, że państwa kwestie, problemy, idee dla mnie są ważne”.

W czwartek, prezydent odwiedzi Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych West Point. Złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a później wygłosi wykład dla kadetów West Point.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e