Prawybory w Nowym Jorku

W Nowym Jorku odbywają się prawybory. Wszystkie oczy zwrócone są na Demokratę Billa de Blasio, który walczy o reelekcję.

De Blasio jest jednym z pięciu Demokratów ubiegających się o fotel burmistrza. Wśród członków jego partii o to stanowisko walczą też: były radny miejski Sal Albanese z Brooklynu, prawnik z Brooklynu Richard Bashner, działacz na rzecz reform w policji Robert Gangi i przedsiębiorca Michael Tolkin.

Burmistrz, który ma znacznie większą fundusze na swoją kampanię. W reklamach telewizyjnych używał swojej rodziny, podejmując temat bezpłatnych pre-K w Nowym Jorku.
„O pre-K pomyśleliśmy dlatego, że widzieliśmy jak Chiara i Dante kwitli w pre-K” – mówi burmistrz w jednej z reklam.

Jego największy rywal, Sal Albanese musiał skupić się na kampanii reklamowej w internecie. “Niedrogi plan mieszkaniowy burmistrza de Blasio przyniósł wiele pieniędzy dla jego deweloperów” – mówi Albanese w reklamie.

Po stronie republikańskiej, o stanowisko burmistrza Nowego Jorku ubiega się członkini Zgromadzenia Stanowego Nicole Malliotakis z Staten Island. Staruje ona jako jedyny kandydat partii Republikańskiej. W obliczu jej ataków burmistrz de Blasio odmówił publicznego ujawnienia darczyńców, którzy zabiegają o przysługi z City Hall. “Wysłał znak, że Nowy Jork jest na sprzedaż” – powiedziała Malliotakis.
Malliotakis chce ograniczyć wydatki miejskie, egzekwować przepisy dotyczące jakości życia oraz wspierać weteranów i seniorów.

Jako niezależny kandydat, o urząd burmistrza walczy były oficer policji NYPD i ekspert ds. Bezpieczeństwa Bo Dietl. Obecnie prowadzi on prywatną firmę śledczą. Jako zwolennik prawa jakości życia, zachęcał nowojorczyków do oddawania moczu przed Gracie Mansion – rezydencją burmistrza, by zaprotestować przeciwko decyzji miasta dotyczącej oddawania moczu, że nie jest już czynem przestępczym. Jest przyjacielem prezydenta Donalda Trumpa. Początkowo planował wystartować jako Demokrata. Często odnosi się do burmistrza de Blasio nazywając go “wielkim ptakiem”.

Emocje przyciąga jedna z kandydatur do Rady Miasta. Chodzi o reprezentującego Queens Hirama Monserrate, byłego radnego i prawodawcę stanowego, który został wydalony z Senatu po tym, jak został skazany za napaść na swoją partnerkę. Monserrate później odsiedział karę prawie dwóch lat więzienia po tym, jak został oskarżony o oszustwo i korupcję. Musi on stawić czoła członowi Zgromadzenia Stanowego Francisco Moya.
W Manhattanie demokrata Dan Garodnick zmierzy się we wtorek z sześcioma rywalami. Rzecznik spaw publicznych, Letitia James stara się o reelekcję. Musi jednak pokonać Davida Eisenbacha, profesora historii wykładającego na Columbia University.
Lokale wyborcze we wszystkich pięciu dzielnicach miasta będą otwarte do godz. 9:00 wieczorem. Adresy lokali wyborczych można znaleźć na stronie Board of Elections lub telefonując pod numer 866-868-3692.Tylko głosujący, którzy są zarejestrowani w partii politycznej, mogą oddać swój głos.

Biuro Prokuratora Generalnego Erica Schneidermana uruchomiło infolinię, gdzie można zgłaszać problemy dotyczące przebiegu wyborów- 1-800-771-7755. Wyborcy mogą również przesyłać swoje skargi pod adres civil.rights@ag.ny.gov.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e