Potrzebne prywatne fundusze na budowę tunelu kolejowego łączącego Nowy Jork z New Jersey

Budowa tunelu kolei podmiejskiej łączącej Nowy Jork i New Jersey pod rzeką Hudson ma być jedną z największych inicjatyw w Stanach Zjednoczonych finansowanych zarówno z funduszy publicznych, jak i prywatnych. Połowę kosztów planu zadeklarował pokryć rząd federalny, druga część ma pochodzić od inwestorów prywatnych, których jeszcze nie ma.

Władze New Jersey i Nowego Jorku znalazły się w trudnej sytuacji. Przeszkody finanssowe obu stanów sprawiły, że wyjściem z sytuacji może być wykorzystanie prywatnej opcji finansowania tego planu w celu spełnienia zobowiązań.

Plan Amtrak dotyczący budowy nowego tunelu dwutorowego pod rzeką Hudson i zreorganizowania infrastruktury kolejowej w regionie dostał impuls na początku tego miesiąca, kiedy rząd federalny zgodził się pokryć połowę inwenstycji, której wstępny koszt oszacowano na 20 mld dolarów, choć Amtrak twierdzi, że mogą one być wyższe, bo onwestycja jest jeszcze w fazie planowania i projektowania.

Jak powiedział wiceszef Northeast Corridor Planning Drew Galloway, fundusze prywatne miałyby zostać przeznaczone szczególnie na rozbudowę i reorganizację Penn Station w Nowym Jorku, ale również pomóc w budowie samych tuneli.

Projekt będzie jednym z największych w Stanach Zjednoczonych, finasowanych z funduszy publiczno – prywatnych, uwypuklając ograniczenia fiskalne oraz rosnące wezwania do korzystania z kapitału prywatnego do odnowy narodowej infrastruktury.

Nowy Jork ma wiele kosztownych projektów, w tym finansowanie metra i podmiejskich kolei, które już konkurują o fundusze, podczas gdy New Jersey zmaga się z wysokim długiem, deficytem systemu emerytalnego i spowolnieniem gospodarki.

Budowa i naprawa może potrwać do 20 lat, a pierwszy jej etap – przegląd wstępnej inżynierii środowiska może rozpocząć się już na początku 2016 roku i potrwać do czterech lat.

Jeśli tunel zostałby doszłaby wybudowany, nowa droga zwiększyłoby usługi National Railroad Passenger Corporation (Amtrak) uzależnionej od 150-letniej linii kolejowej zniszczonej przez huragan Sandy.

Istniejący tunel jest częścią trasy Northeast Corridor, którą codziennie przemierza 750.000 osób.

Każdego dnia z usług Amtrak lub NJ Transit pomiędzy obu stanami koszysta około 90.000 osób.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e