Port Authority o tymczasowych rozwiązaniach zapobiegających chaosowi na lotnisku JFK spowodowanemu warunkami pogodowymi

Chaos na lotnisku JFK, do jakiego doszło podczas niedawnej “burzy śnieżnej” nie powinien mieć miejsca, przyznaje Port Authority. Formalne dochodzenie w tej sprawie zajmie miesiące. Przedstawiono kilka tymczasowych rozwiązań, które miałyby zapobiec podobnym sytuacjom.

Międzynarodowe lotnisko JFK z trudem otrząsnęło się po śnieżycy, która miała miejsce 4 stycznia. Śnieg i niska temperatura spowodowały odwołanie setek lotów, zamarznięciu uległy maszyny w miejscach odbioru bagażu, doszło do zderzenia dwóch samolotów, a w terminalu 4 pękła rura i został on zalany wodą.

Brak dostępnych bramek wyjściowych było powodem wielogodzinnych oczekiwań pasażerów na to, by mogli opuścić swoje samoloty. Tysiące osób nie mogło odebrać swojego bagażu.
Według Port Authority, nadal około 100 walizek nie zostało zwróconych pasażerom, głównie z lotów China Air.
Port Authority of New York and New Jersey, który zarządza lotniskiem, skontaktował się z byłym sekretarzem rządu USA ds. Transportu Rayem LaHoodem, aby przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, co dokładnie poszło nie tak.
” Mamy zespół ludzi, którzy będą patrzeć na wszystko, rozmawiać ze wszystkimi i dowiedzą się dlaczego tak się stało”– powiedział LaHood na czwartkowej konferencji prasowej.

Według LaHooda dochodzenie potrwa od 90 do 120 dni.

Port Authority uchwalił szereg tymczasowych działań mających zapewnić sprawne funkcjonowanie portu lotniczego.
“To, co się wydarzyło, było całkowicie nie do przyjęcia i nie można pozwolić na to, aby się powtórzyło. Zobowiązujemy się to naprawić”– powiedział dyrektor wykonawczy agencji Rick Cotton. “Uważamy, że te tymczasowe pierwsze kroki są niezwykle ważne”. “Musimy po prostu zapewnić, że lotnisko JFK działa lepiej, znacznie lepiej, zaczynając już teraz” – mówił Cotton.
Tymczasowe rozwiązania obejmują powołanie Centrum Operacyjno-Ratowniczego JFK (EOC) przed rozpoczęciem jakiejkolwiek “znaczącej przewidywanej burzy”. Centrum to będzie zlokalizowane na terenie lotniska. Będzie działać 24 godziny na dobę w czasie burzy i okresu następującego po niej. Służyć będzie ułatwieniu lepszej komunikacji i współpracy między operatorami terminali, liniami lotniczymi i innymi kluczowymi zaangażowanymi osobami.

EOC wyda również formalne powiadomienia operatorom terminali, aby pomóc w śledzeniu nadchodzących lotów, zapewniając, że przylatujące samoloty mają przypisaną bramkę.
Cotton powiedział, że operatorzy terminali będą musieli skonsultować się z zarządem portu, jeśli samolot będzie musiał być ulokowany na ponad 90 minut po zaplanowanym lądowaniu. Jeśli bramka nie jest dostępna, władze “niezwłocznie” ustalą, czy pasażerowie powinni opuścić samolot i zostać przewiezieni do terminalu.
Nakazał również obsłudze bagażu, by opracowano długoterminowe plany awaryjne i powiedział operatorom terminali, aby sprawdzili komponenty hydrauliczne pod kątem odporności na warunki pogodowe.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e