Porozumienie w sprawie zakupu słynnego hotelu Plaza osiągnięte

Inwestorzy osiągnęli porozumienie w sprawie zakupu słynnego hotelu Plaza. Cena transakcji to 600 milionów dolarów.

New York Times, powołując się na sprzedającego – Sahara Group, podał, że porozumienie zostało osiągnięte i nabywcami słynnego hotelu Plaza zostaje dwóch inwestorów. Koszt transakcji, to 600 milionów dolarów. Nabywcy mają dobić targu 25 czerwca. Są nimi: Shahal Khan z firmy White City Ventures z siedzibą w Dubaju i Kamran Hakim z organizacji Hakim Organization, nowojorskiego właściciela nieruchomości. którego wartość jest warta więcej miliard dolarów, donosi NYT.


“Pracowaliśmy przez trzy i pół roku, aby dojść do tego etapu i nie możemy się doczekać, aż sprawa zostanie zamknięta”
– powiedział Khan, który potwierdził zakup hotelu.

Otwarty w 1907 r. Hotel Plaza, to luksusowy, pięciogwiazdkowy hotel mieszczącym się na Manhattanie w Nowym Jorku , położony przy skrzyżowaniu Central Park South i Piątej Alei. d zachodniej strony graniczy z placem Grand Army Plaza – skąd wywodzi się jego nazwa.

W 1969 roku obiekt został wpisany do rejestru zasobów kulturowych USA National Register of Historic Places, z kolei w 1986 roku do rejestru pomników historycznych USA National Historic Landmark
W przeszłości był on własnością Donalda Trumpa, który był zmuszony sprzedać go, gdy w latach 90. XX wieku ogłosił bankructwo. To tu obecny prezydent USA poślubił swoją drugą żonę, Marlę Maples.
W 1995 roku spółka złożona z singapurskiej firmy CDL Hotels International Ltd. i podmiotu gospodarczego, zarządzanego przez arabskiego księcia Al-Walida ibn Talala nabyła pakiet kontrolny Hotelu Plaza za 325 milionów dolarów (odpowiednik dzisiejszych 506 milionów).

W 2004 roku hotel znów zmienił właściciela i za 675 milionów dolarów (ekwiwalent dzisiejszych 847 milionów) został sprzedany izraelskiej firmie deweloperskiej El Ad Properties. Firma ta nabyła go z myślą o dodaniu do hotelu sektora mieszkaniowego oraz handlowego. Ponieważ budynek jest wpisany do rejestru zabytków, Tishman Construction Corporation, spółka zarządzająca przebudową i renowacją hotelu musiała postępować zgodnie z wytycznymi nowojorskiego konserwatora zabytków. 30 kwietnia 2005 roku Hotel Plaza został zamknięty, a w maju rozpoczęła się wyprzedaż części jego wyposażenia. 1 marca 2008 roku otwarto go po przebudowie. Zaoferowano gościom 282 pokoje w różnych standardach oraz 152 apartamenty, tzw. kondominia.

W listopadzie 2008 roku w podziemiach hotelu uruchomiono centrum handlowe z butikami luksusowych marek, takimi jak Vertu czy Demel, a w 2010 roku otwarta została restauracja Plaza Food Hall, którą prowadzi znany mistrz kuchni, Todd English.
31 lipca 2012 roku indyjska grupa kapitałowa Sahara India Pariwar zgodziła się kupić za 570 milionów dolarów 75% pakietu kontrolnego hotelu od El Ad Properties. Sahara India Pariwar, saudyjski książę Alwaleed bin-Talal’s Kingdom Holdings i Ashkenazy Acquisition Corp. Sahara próbowali sprzedać swój udział, częściowo dlatego, że jego prezes, Subrata Roy, jest był presją rządu indyjskiego, który zlecił mu zwrócić miliardy dolarów inwestorom.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e