Polska i inne kraje wydalają rosyjskich dyplomatów

Polska uznała za persona non grata 4 rosyjskich dyplomatów. Jak powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz część wydalonych osób jest związana z działalnością nielegalną na terenie Polski.

Na wyrzucenie rosyjskich dyplomatów zdecydowało się 14 państw Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone. USA będzie musiało opuścić aż 60 dyplomatów. Zamknięty zostanie też konsulat w Seattle.Urzędnicy administracji Donalda Trumpa powiedzieli, że wszyscy Rosjanie to szpiedzy pracujący w USA pod przykrywką dyplomatyczną, w tym tuzin z nich w rosyjskiej misji przy ONZ.Będą mieli siedem dni na opuszczenie USA.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP.
Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezwzględnie potępia atak za pomocą broni chemicznej wobec Siergieja Skripala. Atak w Salisbury wskazuje, że podobne bezpośrednie zagrożenie dla terytoriów i obywateli państw UE oraz NATO może mieć miejsce wszędzie.
Solidarna i stanowcza reakcja społeczności międzynarodowej oznacza brak zgody na łamanie przez Rosję zasad prawa międzynarodowego”
– czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podczas konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz stwierdził, że należy liczyć sie z tym, że w odpowiedzi Rosja może zdecydować o wydaleniu polskich dyplomatów. Przyznał, że są to koszta dyplomatyczne, które warto ponieść.

Siergiej Skripal był byłym pułkownikiem GRU. W 2006 roku skazano go w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. W 2010 r. objęto go wymianą szpiegów. Zamieszkał w Wielkiej Brytanii, w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

4 marca Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci. W toku śledztwa stwierdzono, że był to nowiczok – środek paralityczno-drgawkowy nazywany najsilniejszą na świecie bronią chemiczną wyprodukowaną w Rosji.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e