Polonia Powstańcom Warszawy

W niedzielę, 2 sierpnia odbyła się ceremonia odsłonięcia odnowionego powstańczego muralu. Uroczystość połączono z obchodami 71 rocznicy wybuchu powstania w Warszawie.

„Tak jak Warszawa, został zniszczony i tak jak Warszawa został odnowiony, po to aby powrócić w pełnej glorii” – mówi o odnowionym muralu Grzegorz Fryc, jeden z pomysłodawców umieszczenia graffiti przedstawiającego obrazy walczącej Warszawy na ścianie Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie.


Obok polskiej flagi narodowej wciągnięto na maszt flagę Polski Walczącej i amerykańską flagę podarowaną przez 82 Airborne Division, która wcześniej wisiała w amerykańskiej bazie wojskowej w Afganistanie.

Przy tej uroczystej okazji, Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Urszula Gacek wręczyła medale powstańcom, podkreślając ich heroiczną walkę w bitwie, w której zwycięstwo nie było możliwe do osiągnięcia

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli bohaterowie walczącej Warszawy, m.in Julian Kulski jeden z powstańców przedstawiony na muralu, kongresmenka Carolyn Maloney, radny Joe Lentol, dziennikarka Rita Cosby – autorka książki “Cichy Bohater”, córka powstańca warszawskiego, którego wizerunek również znajduje się na muralu, przedstawiciele polskiego konsulatu oraz Polonia mieszkająca w Wielkim Jabłku.

“Polskość, z którą mamy tu do czynienia, to część Ameryki. Jestem wdzięczna Polakom za to, że pokazali czym jest odwaga i walka o wolność” – powiedziała reprezentująca Nowy Jork kongresmanka Carolyn Maloney.

“Mam nadzieję, że ten mural stanie się miejscem, gdzie każdego roku 1 sierpnia Polonia będzie się gromadziła i upamiętniała bohaterów powstania warszawskiego” – powiedział komendant Okręgu 2 SWAP, Antoni Chrościelewski.

Zdobiący jedną ze ścian Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie, dwuczęściowy mural jest symbolem walczącej Warszawy i upamiętnia bohaterów sierpnia 1944 roku. Jego odsłonięcia dokonano w ubiegłym roku, podczas obchodów okrągłej, 70 rocznicy Powstania Warszawskiego. Trzy miesiące później został on zniszczony. Sprawców tego aktu wandalizmu schwytano.
Rafał Pisarczyk, autor pracy zdecydował się przywrócić malowidłu jego poprzedni blask. Znaleźli się także anonimowi sponsorzy, dzięki którym było to możliwe. Mural powstał z inicjatywy SWAP oraz Pangea Network.

Po uroczystym odsłonięciu malowidła, w gościnnych progach Domu Narodowego “Warsaw” odbyło się spotkanie z Julianem Kulskim, powstańcem z 9. Kompanii Dywersji Bojowej “Żniwiarz”, autorem książki “The Color of Courage”, a na zakończenie uroczystości projekcja filmu Jana Komasy „Miasto 44”.

Elżbieta Gruszfeld

p1

p2

p3

p4

p5

p6

p7

p8

p9

p10

p11

p12

p13

p14

p15

p16

p17

p18

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e