Polak aresztowany za zabójstwo sprzed 20 lat

Policja z New Jersey aresztowała Polaka Rafała Kałdona oskarżonego i ściganego listem gończym za zbrodnię popełnioną 20 lat temu w Polsce.

Oficerowie z US Marshals dokonali aresztowania Rafała Kałdona, który od 20 lat był poszukiwany przez Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli oraz Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie za pobicie ze skutkiem śmiertelnym.

Zgodnie z oskarżeniem, w sierpniu 1996 roku Kałdon wraz z Markiem Owezarskim zaatakowali bawiącego się w dyskotece Norberta Nowaka dotkliwie go bijąc i kopiąc. Mimo szybkiej pomocy medycznej, nie udało się go uratować.
Świadek zdarzenia i siostra Kałdona powiedziała władzom, że pożyczył on od niej pieniądze i uciekł z kraju.

Kałdon osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Ożenił się z Amerykanką, z którą ma dwoje dzieci. Od 2000 roku jest legalnym obywatelem USA. Przez 20 lat żył spokojnie w Garfield w NJ, prowadząc firmę budowlaną. Restaurował stare domy, które potem sprzedawał.

Ale przeszłość wróciła. 41-letniego Polaka aresztowano w środę, 2 marca o 5 rano, zakutego w kajdanki przewieziono do aresztu w Newarku.

Stany Zjednoczone i Polska mają podpisaną umowę o ekstradycji i na jej mocy Kałdon ma być przekazany polskiej jurysdykcji. Nancy Lucianna reprezentująca oskarżonego zapowiedziała walkę o wstrzymanie ekstradycji swojego klienta oraz próbę wyciągnięcia go z aresztu.
Tymczasem sędzia sądu federalnego w Newarku wykluczył możliwość wypuszczenia Polaka za kaucją.
Elżbieta Gruszfeld
Foto: http://poszukiwani.policja.pl

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e