Plan obniżenia podatków według GOP

Partia Republikańska przedstawiła dalekosiężny plan obniżenia podatków. Zmianie uległaby m.in. liczba stawek podatkowych.

W ramach szeroko zakrojonej reformy podatkowej, która zwiększyłaby dług kraju o 1,5 bln USD, Republikanie z Izby Reprezentantów proponują zachowanie popularnych kont emerytalnych 401 (k) dla Amerykanów z klasy średniej, jednocześnie ograniczając stanowe i lokalne odliczenia od podatku dochodowego dla właścicieli domów.

Ogłaszając projekt ustawy, przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan powiedział, że przeciętna rodzina z klasy średniej otrzyma obniżkę podatku o prawie 1.200 USD.
“Ten plan dotyczy rodzin z klasy średniej w tym kraju, które na to zasługują. To dla rodzin, które żyją od wypłaty do wypłaty, które po prostu ciągle zaciskają pasa” – powiedział Ryan.
Poważna reforma kodeksu podatkowego – pierwsza na trzydzieści lat – jest priorytetem prawnym i politycznym Republikanów, którzy od dziewięciu miesięcy od zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta wciąż szukają znaczącego osiągnięcia legislacyjnego.

Proponują pozostawienie bez zmian istniejących przepisów dotyczących 401 (k) i możliwości i wkładu na konto do 18 000 USD bez opodatkowania. 401(k) to rodzaj emerytalnego planu oszczędnościowego w Stanach Zjednoczonych, który swoją nazwę wziął od podsekcji prawa podatkowego USA zatytułowanego Title 26 w Kodeksie Stanów Zjednoczonych. Przepis ten pozwolił pracownikom na odkładanie na swoje osobiste rachunki emerytalne (tworzone w ich miejscach pracy) części wynagrodzenia, zanim zostało ono opodatkowane. Ponadto dał pracodawcom możliwość dopłacania do tych kont, również bez opodatkowania wpłacanych pieniędzy.

Plan Republikanów ogranicza jednak szeroko stosowane odliczenia z tytułu odsetek od kredytu hipotecznego na nowo zakupione domy do 500 000 USD, co stanowi wyraźną redukcję w stosunku do obecnego pułapu 1 miliona USD. Właściciele domów zakupionych w przeszłości mogliby utrzymać odliczenie bez względu na ich cenę.
GOP planuje wprowadzenie ograniczeń dotyczących możliwości odliczenia lokalnych podatków od nieruchomości do 10 000 USD, eliminując jednocześnie odliczenia od stanowych i lokalnych podatków dochodowych, czemu zdecydowanie sprzeciwiają się republikańscy prawodawcy ze stanów wyższego opodatkowania, takich jak Nowy Jork i New Jersey.

Ustawa uchyla także alternatywny minimalny podatek – co może oznaczać ogromne straty dla zamożnych Amerykanów.

Zasiłek na dziecko (child tax credit ) byłby zwiększony z 1.000 USD do 1.600 USD, ale kwota zwolniona od podatku (child exemption) w wysokości 4.050 USD na jedno dziecko zostałaby zniesiona. Kwota wolna od podatku (personal exemption) również przestałaby obowiązywać.
Pojawiłby się także nowy, 1,4-procentowy podatek od publicznych i prywatnych darowizn, który z pewnością wywoła kontrowersje, bo będzie miał wpływ na college, university, institute i inne instytucje.

Zgodnie z opublikowanym właśnie planem reformy podatkowej Partii Republikańskiej zmianie uległaby liczba stawek podatkowych z siedmiu do czterech.

Obecnie obowiązują:
– 10 procent dla podlegającemu opodatkowaniu dochodu gospodarstwa domowego do 18.600 USD
– 15 procent przy dochodach pomiędzy 18.651 a 75.900 USD
– 25 procent przy dochodach pomiędzy 75.901 $ a 153.100 USD
– 28 procent przy dochodach pomiędzy 153.101 a 233.350 USD
– 33 procent przy dochodach pomiędzy 233.351 USD i 416.700 USD
– 35 procent przy dochodach pomiędzy 416.701 a 470.700 USD
– 39,6 procent przy dochodach powyżej 470.701 USD

Zgodnie z propozycją GOP, obowiązywałyby następujące stawki:
– 12 procent dla podlegającego opodatkowaniu dochodu gospodarstwa domowego od 24001 do 90 000 USD
– 25 procent przy dochodach pomiędzy 90,001 a 260 000 USD
– 35 procent przy dochodach pomiędzy 260 001 do 1 mln USD
– 39,6 procent przy dochodach ponad 1 mln USD
Podwojona zostałaby kwota wolna od podatku – do 12 000 dolarów dla osób indywidualnych i 24 000 dolarów dla rodzin.

Plan GOP zakłada też obniżkę stawki podatku od przedsiębiorstw z 35 do 20 procent, co jest jednym z kluczowych żądań Trumpa.
Z 39,6 procent do 25 procent obniżona byłaby też najwyższa stawka dla firm typu “pass-through” .

“To początek końca tego okropnego kodeksu podatkowego” – powiedział Kevin Brady, przewodniczący United States House Committee on Ways and Means.

Republikanie i prezydent Trump twierdzą, że obniżka stawek podatkowych dla przedsiębiorstw poprawi konkurencyjność gospodarczą.

Donald Trump zapowiada uroczystą ceremonię podpisania reformy podatkowej, którą nazwał “największym wydarzeniem podatkowym w historii naszego kraju” jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.
Demokraci nieustannie krytykują plan, który – jak twierdzą – jest zbyt korzystny dla biznesu i najbogatszych Amerykanów i zaprzecza retoryce Trumpa, że przynosi on ulgę podatkową i korzyści ekonomiczne klasie średniej.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e