Plan Nowego Jorku spełniający standardy paryskiego porozumienia klimatycznego

Mimo rezygnacji prezydenta Donalda Trumpa z paryskiego porozumienia klimatycznego, burmistrz Bill de Blasio potwierdził, że Nowy Jork będzie nadal spełniał standardy określone w umowie. Opublikował szczegółowy plan miasta, by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

W ramach planu “1.5° C” przedstawiono kilka celów i działań na rzecz środowiska, które zostały już podjęte przez agencje miejskie wraz z propozycjami przyspieszenia ekologicznych wysiłków Nowego Jorku.

“Gorętsze lata i potężne burze, coraz dotkliwsze ze względu na zmiany klimatyczne są egzystencjalnym zagrożeniem dla nadmorskiego miasta, takiego jak nasze, dlatego musimy teraz działać” – powiedział w oświadczeniu de Blasio.

W czerwcu prezydent Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone wycofują się z podpisanego w Paryżu porozumienia klimatycznego w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i skutków globalnego ocieplenia. Decyzja ta spotkała się z szeroka krytyką.

Plan “1.5 ° C” zakłada redukcję 10 milionów ton metrycznych równowartości dwutlenku węgla, to jakkby usuwanie do roku 2030 mniej więcej 2 mml samochodów z dróg.

Jednym z planów zapowiadanych w raporcie jest uruchomienie do 2020 r. ogólnomiejskiego programu, tzw. “single-stream recykling”. Recykling pojedynczego strumienia odpadów, zwany również suchym odpadem zmieszanym, polega głównie na wydzieleniu papieru, kartonu, tworzyw sztucznych, odpadów opakowaniowych, tekstyliów i puszek. W raporcie stwierdzono, że program ten przyciągnie więcej uczestników recyklingu.

Jesienią tego roku miasto przedstawi 50 nowych projektów dotyczących wykorzystania energii słonecznej w budynkach użyteczności publicznej, aby osiągnąć cel – 100 megawatów energii słonecznej w mieniu publicznym do roku 2025.

Burmistrz De Blasio wezwał także do przyspieszonego rozwoju tzw. Select Bus Service (SBS) – linie poruszające się w szybki sposób na wydzielonych na jezdni specjalnych pasach ruchu , tylko dla ekspresowych autobusów. Dotąd administracji burmistrza de Blasio udało się utworzyć tylko 15 tras SBS, o pięć mniej niż 20 zakładano. Pasażerowie Select Bus Service dokonują opłat za przejazdy niż w tradycyjnych autobusach MTA. Robią to w specjalnych terminalach biletowych na przystankach .
W raporcie zaproponowano również zapis o neutralności węglowej – metodzie kompensowania emisji dwutlenku węgla, która zjednoczyłaby inne miasta i organizacje w celu gromadzenia pomysłów na osiągnięcie porozumienia paryskiego.

Korzyści z programu do 2035 roku:
– Mniejsze zanieczyszczenie wód: Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 7 procent = usunięciu 900 000 samochodów z dróg

– Zielone miejsca pracy: 17 000 miejsc pracy średniej klasy, stworzonych dla hydraulików, stolarzy, elektryków, inżynierów, architektów i specjalistów ds. energii. Dobrze wyszkolona siła robocza jest niezbędna, aby pomóc zaspokoić ambitne cele miasta w ścisłej współpracy z wykwalifikowanymi fachowcami

– Mniejsze uzależnienie od paliw kopalnych: 14 – procentowe zmniejszenie zużycia gazu ziemnego i 20 procentowe zmniejszenie zużycia oleju opałowego.

– Czystsze powietrze: poprawa jakości powietrza wystarczy, aby uniknąć 40 przedwczesnym zgonom i 100 wizytom każdego roku na pogotowiu ratunkowym w związku z astmą

– Niższe roczne koszty energii, bardziej komfortowe pomieszczenia wewnętrzne: oszczędność kosztów energii do 300 milionów dolarów rocznie dla właścicieli budynków wielorodzinnych i stała temperatura w mieszkaniach najemców.

Krytycy twierdzą, że plan de Blasio jest pozbawiony koniecznych zmian.
New York Communities for Change, organizacji pozarządowej ds. równości dochodu, zganiła burmistrza, mówiąc, że nie wystarczy, aby zmniejszyć emisję wysokich budynków w szybkim tempie.
“De Blasio porusza się tylko na krawędzi zmian klimatu przy użyciu stopniowych poprawek, zamiast oferować zdecydowane przywództwo nowojorczyków, którzy tego potrzebują i zasługują na to” – powiedział w oświadczeniu Pete Sikora, rzecznik grupy.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e