Parada Syren na Coney Island w tarapatach

Po 35 latach, nowojorska Parada Syren, która jest symbolem rozpoczęcia sezonu letniego w mieście, znalazła się w tarapatach. Organizatorzy borykają się z pozyskaniem funduszy na jej przeprowadzenie.

Koszty parady, w tym drogie pozwolenia, ubezpieczenie i  przemieszczenie parady do Amfiteatru Forda pozostawiają dziurę w finansowaniu. Organizatorzy prowadzą wyścig, by do 17 czerwca ją załatać.

Dick Zigun, inicjator parady, znany też jako nieoficjalny burmistrz Coney Island twierdzi, że zmiana na nową przestrzeń wydarzeń jest kosztowna. “To jest miejsce zgromadzenia, o którym zawsze marzyliśmy” – zaznaczył Zigun. “To generuje dodatkowe wydatki”.

Amfiteatr ma zaplecze gastronomiczne, zadaszenie w razie niesprzyjających warunków pogodowych i dziesiątki łazienek, co czyni go atrakcyjnym miejscem na tego typu imprezę, ale jest to tylko jedna z wielu opłat, którą musi uiścić Coney Island USA, organizacja non-profit.

Organizacja dysponuje miliardowym budżetem rocznym, a na paradę zostaje przeznaczonych co najmniej 10 procent tych funduszy. Całkowity koszt imprezy to około 100 000 dolarów. Jak twierdzą jej organizatorzy, jeśli impreza ma być kontynuowana w kolejnych latach, połowa tych środków musi zostać zebranych w ramach  crowdsourcing. Crowdsourcing – proces, w ramach którego organizacja (firma, instytucja publiczna, organizacja non-profit) przeprowadza outsourcing zadań wykonywanych tradycyjnie przez pracowników do niezidentyfikowanej, zwykle bardzo szerokiej grupy ludzi w formie open call (ang. crowd – tłum, ang. sourcing – pozyskiwanie, zaopatrywanie się).

Chociaż zegar bije, bo pozostało niewiele czasu, Zigun jest pewien, że parada się odbędzie. Patrząc wstecz, optymizm Ziguna może być uzasadniony. W 2013 roku, gdy biuro Coney Island USA zostało zalane przez huragan Sandy i istniało zagrożenie, że parada się nie odbędzie, kampania Kickstarter wygenerowała 100 000 dolarów – tyle, ile potrzebne jest w tym roku. Parada Syren odbyła się właśnie dzięki darczyńcom.

Chociaż data parady została ustalona,  organizacja non-profit nadal walczy o osiągnieciu celu – 50 tys. dolarów. Zeszłej zimy, w związku z kłopotami finansowymi, organizacja zwolniła na trzy miesiące cały swój personel.

Do tej pory, w ramach  kampanii Feed the Mermaids (Nakarm Syreny),  udało się zebrać blisko  9 000 dolarów.

Parada Syren ma długoletnią tradycję. Jest hołdem dla dawno zapomnianych uroczystości Tłustego Wtorku (Mardi Gras). Odbywa się nieprzerwanie od 1983 roku. Impreza przyciąga tłumy uczestników przebranych za postaci związane z morzem.

Paradzie przewodzą król Neptun i królowa Syrena, którzy tego dnia uroczyście przecinają wstęgi plażowego kąpieliska i wrzucają do Atlantyku owoce, dzięki którym korzystający z plaży będą mogli liczyć na przychylność morskich bóstw. W tym roku, w ich role wcielą się: Debbie Harry i Chris Stein z Blondie.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e