Orzeczenie sądu: Miasto ma prawo zniszczyć dokumenty posiadaczy nowojorskich ID

Sędzia ze Staten Island orzekł w piątek, że miasto może zniszczyć dokumenty osób ubiegających się o kartę nowojorczyka – IDNYC, ale dopiero po 17 kwietnia.

Sędzia Philip Minardo wydał orzeczenie, w którym przyznał, że miasto ma prawo zniszczyć zgromadzone dokumenty, które mieszkańcy Nowego Jorku złożyli wraz z wnioskiem o przyznanie im IDNYC.
Demokratyczny burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio obiecał, że nie dopuści do tego, by rząd federalny uzyskał dane, by móc deportować ludzi. Zobowiązał się do zniszczenia baz danych IDNYC, których administracja Donalda Trumpa mogłaby użyć do namierzenia nielegalnych imigrantów.

W grudniu 2016 r. , sąd tymczasowo zablokował możliwość zniszczenia danych 900.000 posiadaczy kart.
Władze miasta ogłosiły, że nie będą już przechowywać dokumentacji osób, które w przyszłości będą się ubiegać o miejskie karty identyfikacyjne.
Przepisy dotyczące programu IDNYC pozwalały na usunięcie tych informacji przed 31 grudnia 2016 roku, w przypadku gdy kolejne władze chciałyby je wykorzystać.

Dwoje republikańskich polityków stanowych, Nicole Malliotakis i Ron Castorina zaskarżyło ten przepis, twierdząc, że dane te są rejestrami publicznymi i że miasto nie może ich legalnie zniszczyć. Ponadto mogłyby one pomóc odnajdywać posiadaczy kart, jeśli popełniliby oni przestępstwo, albo chcieliby uzyskać miejskie identyfikatory przez oszustwo.

“Wyczyszczenie bazy danych uzyskanych w ramach programu IDNYC stworzyłoby nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Nowego Jorku…” – powiedziała w listopadzie 2016 r. Nicole Malliotakis podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed departamentem finansów w Centrum Biznesowym na Staten Island, gdzie mieści się biuro, w których można składać aplikacje, by otrzymać IDNYC.
Malliotakis tłumaczyła, że ktoś mógłby użyć programu do stworzenia fałszywych tożsamości wykorzystując je do złych celów.

Nicole Malliotakis i Ron Castorina zapowiedzieli, że mają zamiar złożyć odwołanie. Muszą to zrobić do 17 kwietnia, po tym jak sędzia Minardo ustalił ten termin, zgodnie z żądaniem ich prawników.
„Naszą troskę wzbudza to, co teraz oznacza, że rząd może niszczyć rejestry. Co to oznacza dla przyszłych dochodzeń sądowych, egzekwowania prawa, gdy trzeba będzie uzyskać dostęp do informacji, a prawo do wolności informacji wymaga spełnienia takich próźb” – skometowała orzeczenie sądu Malliotakis.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział w oświadczeniu: “Dzięki tej decyzji Najwyższy Sąd Stanowy ochronił dane osobowe milionów nowojorczyków. Program IDNYC został stworzony w celu ochrony ludzi i połączenia ich z ważnymi usługami, a dzisiejsza decyzja gwarantuje, że będziemy to nadal robić. Przyjmujemy z aplauzem to orzeczenie i będziemy walczyć z jakąkolwiek próbą odwołań”.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e