Odwiedź Crystal Cave – popularną atrakcję w Pensylwanii

Crystal Cave, to jedna z najpopularniejszych atrakcji w stanie Pensylwania. Wspaniałą grotę zlokalizowaną w okolicy Kutztown, odwiedziły od momentu jej odkrycia w 1871 r. już miliony turystów.

Lato sprzyja wypadom za miasto, zachęcamy więc do zwiedzenia Crystal Cave – jaskini w pobliżu miejscowości Kutztown w Berks County, w samym sercu Dutch Country w Pensylwanii.

Odkryli ją William Merkel i jego asystent, John Gehret, w niedzielę, 12 listopada 1871 r., w momencie kruszenia wapienia w gospodarstwie należącym do rodziców Merkel. Wapień był cennym źródłem, powszechnie stosowanym przez rolników w celu zwiększenia płodności ziemi.

W trakcie wysadzania skał, ku ich wielkiemu zdumieniu ukazał się ciemny, wąski otwór w boku stromego wzgórza, osiemdziesiąt stóp od gospodarstwa Merkela. Odsunęli wszelkie nieczystości i ujrzeli otwór, który był na tyle duży, by można było się przez niego przedrzeć. Po wejściu do środka, stwierdzili jednak, że jest zbyt ciemno, co wykluczyło ich pierwszą penetrację tego miejsca.

Wiadomość o prawdopodobnym odkryciu jaskini wywołało wiele emocji w małej społeczności Kutztown. Tego samego wieczoru snuto plany w lokalnej tawernie o nazwie Bar Lesher, by czym prędzej zbadać to miejsce.
Kilka dni później, rządni przygód sąsiedzi, w tym John Gehret, wyposażeni w liny, drabinki, latarnie, pochodnie, itp. powrócili tam i potwierdziły się ich przypuszczenia , na farmie Merkelów istniała dość spora i dobrze zachowana jaskinia. Szybko też rozeszła się wieść o jej odkryciu.

Kilka tygodni później, grupa 12 mężczyzn zorganizowała badania. W ich trakcie zauważyli błyszczące kryształy podobne do diamentów, które zdobiły ściany groty. Nazwano ją więc Crystal Cave.
Miejscowy jubiler, ku rozczarowaniu pierwszych badaczy jaskini stwierdził jednak, że nie są to diamenty. Wkrótce jednak zdali sobie sprawę z tego, jak unikatowego odkrycia dokonali.

Przez następne dwa miesiące, wiele ciekawskich osób odwiedzało jaskinię na własną odpowiedzialność. Aż w końcu w lutym 1872 r. pewien rolnik znany ze swojej zbierania indiańskich trofeów i okazów geologicznych wynajął od Gideona Merkela jaskinię. W obawie przed wandalami, Samuel DF Kohler wstawił do nie drewniane drzwi. Kilka lat później wprawiono mocne, grube wrota. Nie można było już wejść do niej samodzielnie, jedynie w towarzystwie Kohlera. W następnym miesiącu, 31-letni Samuel Kohler nabył 47-hektarowe gospodarstwo, w tym Crystal Cave, za 5 tys dolarów i stał się jej właścicielem.

Po czym zaczął organizować wycieczki dla turystów. W 1872 r. wejście do Crystal Cave kosztowało 25 centów. Jaskinię wykorzystywano, w tym czasie także do przechowywania plonów, ale i w jej największej sali odbywały się tańce.

15 października 1919 Marion Kurtz i Francis Finley zawarli związek małżeński w Crystal Cave. Na tę uroczystość przetransportowano do wnętrza jaskini fortepian. W ceremonii uczestniczyło kilkaset osób.
W 1923 roku, David Kohler w wieku 57 lat przeszedł na emeryturę i sprzedał Crystal Cave obecnym właścicielom, którzy stworzyli Crystal Cave Company, Inc., która zrewitalizowała jaskinie. Powstały wewnątrz wytyczone dla turystów ścieżki, metalowe mosty, balustrady, podłączono nowe oświetlenie.

Niektóre formacje skalne w Crystal Cave mają pół miliona lat. Najniższy punkt – Legowisko diabła znajduje się 155 stóp (47 m) pod powierzchnią Ziemi i żyje tam od trzydziestu do czterdziestu północnoamerykańskich brązowych nietoperzy.

Najwyższy punkt w jaskini – 65 stóp (20 m) poniżej powierzchni Ziemi, miejsce, które nazywa się “Lookout Point”, bo z niego rozpościera się widok na dwie trzecie jaskini. Temperatura w różnych obszarach groty przez cały rok wynosi 52 ° F (11 ° C), 54 ° C (12 ° C) i 56 ° F (13 ° C).
Jedna z formacji skalnych nazywana jest “The Upside-down Ice Cream Cone”. Jest w różnych kolorach kalcytu i wygląda jak lody waniliowe i czekoladowe, dodatkowo mech i inne roślinne życia sprawiają, że kojarzy się ona z lodami miętowymi. Ponadto, istnieje tam ogromna skała, która oddziela dwa pokoje tworząc naturalny most.

CRYSTAL CAVE
963 Crystal Cave Rd.
Kutztown, Pa 19530

Więcej szczegółów na temat Cristal Cave na stronie: http://www.crystalcavepa.com/HomePage.html

Odwiedź też o inną sławną jaskinię w stanie Pelsylvania – Indian Echo Caverns http://www.polskieradionyc.com/?p=8379#more-8379
EJ
Zdjęcia: Ewa Jaczynski

crystal cave1

crystal cave2

crystal cave3

crystal cave4

crystal cave5

crystal cave6

crystal cave7

crystal cave8

crystal cave9

crystal cave10

crystal cave11

crystal cave12

crystal cave13

crystal cave14

crystal cave15

crystal cave16

crystal cave17

crystal cave18

crystal cave19

crystal cave20

crystal cave21

crystal cave22

crystal cave23

crystal cave24

crystal cave25

crystal cave26

crystal cave27

crystal cave28

crystal cave29

crystal cave30

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e