Nowy Jork pożegnał zabitego w ubiegłym tygodniu oficera NYPD

Setki policjantów z całych Stanów Zjednoczonych wypełniły kościół Christ Tabernacle na Queensie, podczas gdy dziesiątki tysięcy stało przed świątynią, by uczestniczyć w ostatniej drodze funkcjonariusza nowojorskiej policji, Rafaela Ramosa, który wraz ze swoim partnerem Wenjianem Liu został zastrzelony w ubiegłą sobotę w dzielnicy Brooklyn.

W pożegnaniu nowojorskiego oficera uczestniczyli: wiceprezydent USA Joe Biden, gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo, burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, komisarz NYPD Bill Bratton.

„Kiedy kula zamachowca została skierowana w stronę dwóch oficerów, to również wymierzono ją w to miasto, wymierzono w duszę całego narodu” – powiedział Joe Biden. „(Oficer Ramos) i jego partner byli częścią najlepszych w Nowym Jorku i nie jest to bezpodstawne zdanie. To jest prawdopodobnie najlepszy departament policji na świecie. Zasłużyli na to określenie” – dodał wiceprezydent USA.

Gubernator Andrew Cuomo powiedział, że rodziny nie zostaną pozostawione same sobie i mogą liczyć na wsparcie. Odniósł się także do antypolicyjnych protestów w mieście.

„NYPD wykonał szczególnie zdumiewającą pracę w ostatnich tygodniach” – powiedział Cuomo. „Nowojorscy policjanci chronili prawa do wolności słowa, choć sami byli celem, skandowanych obłudnych i obraźliwych sloganów oraz tyrad wypowiadanych przez niektórych. To piękne świadectwo profesjonalizmu.” – zaznaczył Cuomo.

„Ta rodzina pokazała nam tak wiele w tych ostatnich dniach i dała nam tak wiele nadziei, mimo bólu, ponieważ są typowym przykładem nowojorskiej rodziny. Jesteście uosobieniem tego kim my chcielibyśmy być “ – powiedział burmistrz Bill de Blasio, który przekazał kondolencje rodzinie zamordowanego policjanta w imieniu wszystkich nowojorczyków.
Po morderstwie funkcjonariuszy ucichły trwające od tygodni protesty w Nowym Jorku. Burmistrz Wielkiego Jabłka, Bill De Blasio został skrytykowany przez związki nowojorskich funkcjonariuszy, że nic nie zrobił, by załagodzić atmosferę w mieście, a wręcz przeciwnie – oskarżył policjantów o rasizm i o złe traktowanie Afroamerykanów. Dziś, gdy de Blasio wchodził do wnętrza kościoła wielu policjantów odwróciło się do niego plecami. Także ci, którzy stali przed kościołem i ceremonię pogrzebową oglądali na telebimach  zrobili to samo w trakcie  przemówienia burmistrza.

Wczoraj nad miastem latał samolot z doczepionym banerem z napisem: “De Blasio, our backs have turned to you” (De Blasio, odwróciliśmy się do ciebie plecami).

Komisarz NYPD, William Bratton podczas swojego wystąpienia mianował Rafaela Ramosa kapelanem honorowym 84. posterunku. Ramos w ciągu ostatnich dziesięciu tygodni życia studiował biblię i chciał zostać kapelanem.

Bratton skierował słowa do dwóch synów Ramosa.   „Jesteśmy tu, bo wasz ojciec zginął w zamachu. To inne słowo niż zamordowany, które jest wystarczająco straszne. To wyraża ważność osoby zabitej. Czyni to umyślne przestępstwo symbolicznym. Wasz tata zginął w zamachu, ponieważ reprezentował coś … reprezentował niebieskie barwy, które trzymają nasze miasto razem wtedy, gdy zamieszki mogły doprowadzić je do rozdzielenia”- mówił komisarz Bratton.
Podczas dzisiejszej uroczystości pogrzebowej komisarz Bratton awansował pośmiertnie zarówno Ramosa, jak i Liu na detektywów pierwszej klasy.

W pogrzebie uczestniczyło ponad 25 tysięcy policjantów z Ameryki i Kanady oraz tłumy nowojorczyków

W sobotę 20 grudnia, 28 – letni Ismaaiyl Brinsley z Baltimore otworzył ogień w kierunku radiowozu, w którym siedziało dwóch policjantów NYPD – Rafael Ramos i Wenjian Liu. Obaj zostali postrzeleni w głowę. Funkcjonariusze nie mieli szans by się bronić, nie zdążyli nawet sięgnąć po swoje pistolety. Sprawca zaatakował z zaskoczenia, po czym popełnił samobójstwo.
Data pogrzebu drugiego funkcjonariusza, Wenjiana Liu nie została jeszcze podana.

EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e