Nowy Jork poza ścieżką huraganu Joaquin

Mokry i ponury piątek na obszarze Tri-State. Jest jednak w tym wszystkim dobra wiadomość, synoptycy twierdzą, że potężny huragan Joaquin prawdopodobnie pozostanie na oceanie.

Wielu obawiało się niebezpiecznego huraganu zakwalifikowanego do 4 kategorii, ale w piątek, dyrektor Narodowego Centrum Huraganów Rick Knabb powiedział, że już nie przewiduje się, że Joaquin dotrze na wschodnie wybrzeże USA, w tym do Nowego Jorku. Knabb dodał, że nie znaczy to, iż niebezpieczeństwo minęło.

Do niedzieli wieczorem, National Weather Service wydał dla stanu New Jersey ostrzeżenia powodziowe i o silnym wietrze na terenach przybrzeżnych i Delaware Bay.
Ostrzeżenia o możliwości wytąpienia powodzi i podtopień dotyczą także Nowego Jorku, części Long Island i Westchester County.

Analitycy mówią, że w porywach wiatr może osiągnąć 60 mil na godzinę. Może więc dochodzić do zrywania linii eneretycznych i łamania konarów drzew. W czwartek wieczorem odnotowano już podtopienia w niektórych miejscach wzdłuż Jersey Shore.

Niesprzyjające prognozy dotyczące obfitych opadów deszczu i powodzi w najbliższym czasie spowodowały, że gubernatorzy kilku stanów: Maryland, New Jersey, Północnej Karoliny, Południowej Karoliny i Wirginii ogłosili stan wyjątkowy.

W Nowym Jorku, w Albany gubernator Andrew Cuomo powołał Centrum Kryzysowe do monitorowania pogody.

Miasto Nowy Jork oraz powiaty Nassau i Suffolk wdrożyły w życie procedury dotyczące przygotowań na niesprzyjające warunki pogodowe i zabezpieczyły tereny przybrzeżne przed powodzią.
Mieszkańcy Rockaways, z których niektórym nie udało się jeszcze podźwignąć po huraganie Sandy, zachowują szczególną ostrożność i z lękiem spoglądają w niebo.

Zapory postawiono na 127. Beach Street i innych odcinkach Rockaways dla ochrony przeciwpowodziowej. Niektóre wydmy, które zostały zlikwidowane tego lata, by stworzyć plażowiczom dostęp do kąpieliska również zostały ponownie uzupełnione.
Rezydenci Rockways mają nadzieję, że te przygotowania wystarczą i woda nie sprawi im problemów, z jakimi mieli do czynienia 3 lata temu.

Na terminalu promowym na Staten Island i na dolnym Manhattanie, załogi uszczelniły otwory nad tunelami metra, by zapobiec ewentualnym uszkodzenion spowodowanym przez wodę w razie powodzi. Miejski przewoźnik – MTA zaplanował zabezpieczenie 540 wejść do metra.

W pogotowiu sa ratownicy, którzy w razie potrzeby przeprowadzą ewakuację mieszkańców z zagrożonych terenów.

Tymczasem urzędnicy z centrum zarządzania kryzysowego stanu Connecticut mówią, że wciąż przygotowują się do Joaquin, mimo iż burza przechodzi na południowy-wschód od Nowej Anglii.

Dora Schriro, komisarz służb ratunkowych i ochrony publicznej (Department of Emergency Services and Public Protection) powiedziała, że nie spodziewa się, że huragan Joaquin dotknie mieszkańców stanu Connecticut, ale dodała, że “nie możemy pozwolić na uśpienie naszej czujności”.

Na konferencji prasowej zastępca komisarza William Shea powiedział, że stan jest w kontakcie z urzędnikami federalnymi i stanowymi i największym dostawcą energii w stanie – Eversource.

W pełnej gotowości są służby, w tym te, które w razie wystąpienia burzy i związanych z nią szkód będą je niezwłocznie usuwały.

EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e