Nowy Jork powitał Nowy Rok

Ponad 1 milion osób pojawiło się na Times Square, by powitać nowy rok. Tradycyjnie nadejście nowego roku obwieściła opadająca kryształowa kula.

Sylwestrowi biesiadnicy – nowojorczycy i turyści wprost zalali Skrzyżowanie Świata. Wielu już od rana zajmowało najlepsze miejsca. Ostatnie incydenty – ataki terrorystyczne w Niemczech i we Francji dokonane przy pomocy ciężarówek sprawiły, że zastosowano dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ustawiono dziesiątki 20-tonowych ciężarówek sanitarnych wypełnionych 15 tonami piasku, które blokowały ulice prowadzące do strefy, w której odbywała się impreza.

Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwało 7.000 oficerów, w tym z wyspecjalizowanej jednostki antyterrorystycznej oraz setki agentów ruchu ulicznego, funkcjonariusze konno, policyjne śmigłowce. Zainstalowano dodatkowe kamery, czujniki chemiczne i detektory promieniowania. Funkcjonariuszom towarzyszyły psy policyjne specjalnie przeszkolone do szukania ładunków wybuchowych.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, na minutę przed północą została uruchomiona nowojorska kula, zbudowana z 2.668 trójkątnych kawałków kryształów. Mieni się 16 milionami kolorów i emituje miliardy wzorów, a to dzięki 32.256 energooszczędnym, elektroluminescencyjnym diodom LED. Tej czynności dokonał specjalny gość, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki – moon wspólnie ze swoją małżonką oraz burmistrzem Nowego Jorku Bille de Blasio i jego żoną . Po czym rozpoczęło się finałowe odliczanie ostatnich sekund do nowego roku. Następnie na szczycie One Times Square rozbłysł neon „2017”, a na głowy uczestniczących w zabawie posypało się konfetti.

W ubiegłym roku służby oczyszczania miasta usunęły po Sylwestrze 44 tony śmieci. W tym roku do sprzątania zaangażowano 235 pracowników sanitarnych.
Największą gwiazdą tegorocznej imprezy była czternastokrotna zdobywczyni Billboard Music Awards i dziesięciokrotna laureatka American Music Award Mariah Carey. Niestety jej występu nie można zaliczyć do udanych. Megagwieździe przeszkodziły problemy techniczne.Piosenkarka śpiewała z półplaybacku i nie była w stanie się z nim zgrać. Podczas wykonywania piosenki „Emotions” wokalistka przestała śpiewać, chodziła po scenie i prosiła publiczność, by skończyła za nią. Wyglądała na poirytowaną. Zaczęła mówić: „To było…” a potem zatrzymała głos i ostatecznie zakończyła słowami „niesamowite”. Wielu jej fanów było rozczarowanych jej występem. Podobno organizatorzy panikowali przez cały wieczór, bo martwili się czy diva przybędzie na imprezę sylwestrową na czas.

Sylwestra na Times Square uświetnili także: latynoamerykańska wokalistka kubańskiego pochodzenia Gloria Estefan, popularny wykonawca muzyki country Thomas Rhett, amerykańska wokalistka popowa Rachel Platten. Oprócz swojego repertuaru, Platten zaprezentował tuż przed północą swoja interpretację utworu Johna Lennona „Imagine”, który towarzyszy imprezom sylwestrowym na Times Square od lat i zawsze śpiewa go inny artysta.


EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e