Nowy Jork i 14 innych stanów podejmuje walkę ze zmianami klimatycznymi

Mimo że administracja Donalda Trumpa wycofała się z walki z globalnym ociepleniem, niektóre stany robią to na własną rękę. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo połączył siły z byłym sekretarzem stanu Johnem Kerrym oraz gubernatorem Kalifornii Jerry Brownem i w środę podjęli dyskusję na temat działań związanych ze zmianami klimatu.

W czerwcu prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie USA z uzupełniającego ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu porozumienia paryskiego wynegocjowanego przez administrację Baracka Obamy, które wymaga od Stanów Zjednoczonych ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Nowy Jork, Kalifornia i kilka innych stanów, zdecydowało się jednak na samodzielne stosowanie się do traktatu.
Ich zobowiązanie obejmuje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla równolegle z innymi krajami, które przystąpiły do porozumienia.

“Moim zdaniem ten rząd federalny jest najbardziej ignoranckim rządem federalnym, jaki kiedykolwiek mieliśmy, jeśli chodzi o środowisko i zmianach klimatycznych” – powiedział Cuomo podczas konferencji prasowej.

“Panie prezydencie, Paryż nie był transakcją dotyczącą nieruchomości, która się pojawiła w ciągu kilku dni, czy tygodni, a nawet miesięcy” – zwrócił się do prezydenta Trumpa John Kerry, który w 2015 r. pełnił funkcję sekretarza stanu i złożył podpis pod porozumieniem w imieniu Stanów Zjednoczonych. Dodał, że pracowano nad nim przez lata.

Nowy Jork i 14 innych stanów należy do tzw. Amerykańskiego Sojuszu Klimatycznego (U.S. Climate Alliance), który reprezentuje około 36 procent populacji USA i 41 procent krajowego produktu krajowego brutto.

Czy zatem stany odłączające się od rządu federalnego pogłębiają tylko duży podział ideologiczny w kraju?

Gubernator Cuomo zasugerował, że administracja Donalda Trumpa ignoruje większość ludzi. “Myślę, że to Waszyngton jest w zaprzeczeniu i sądzę, że są oni w ich małej waszyngtońskiej bańce w Waszyngtonie” – powiedział Cuomo. Dodał, że ich zdanie na temat walki z globalnym ociepleniem nie odzwierciedla poglądów wszystkich Amerykanów.

“Tak, są podzieleni, ale kluczem do tych stanów jest partia republikańska, a kluczem do partii republikańskiej jest biznes”
– powiedział gubernator Kalifornii Jerry Brown. “Firmy, z naszą pomocą i na własną rękę, powoli zbliżają się do ważnego programu klimatycznego”.

Zgodnie z Andrew Cuomo, tzw. Climate Alliance States ograniczą do roku 2025 emisję gazów cieplarnianych o 29 procent, co jest zgodne z paryskim porozumieniem klimatycznym.

Porozumienie klimatyczne zostało przyjęte w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej ONZ w Paryżu. Ratyfikowało je 147 państw. USA zrobiły to we wrześniu 2016 roku. Zobowiązały się w ten sposób do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do mniej niż 2, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi według porozumienia paryskiego 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem 20,09 proc.
W czerwcu, prezydent USA Donald Trump poinformował o wycofaniu udziału USA w przełomowym porozumieniu paryskim, które miało przeciwdziałać globalnemu ociepleniu, bowiem według niego przynosi ono korzyść wyłącznie innym krajom. Podkreślił, że rezygnacja z zobowiązań wynikających z porozumienia jest korzystna dla amerykańskiego sektora energetycznego i przemysłu.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e