Nowojorski prokurator generalny wnosi pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi

Nowojorski prokurator generalny, Eric Schneiderman wnosi pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Chodzi o spis powszechny, który zaplanowano w 2020 r. Ma pojawić się pytanie dotyczące obywatelstwa ankietowanych.
Od lat 50. w powszechnych spisach ludności w USA nie pytano obywateli o ich status. W kolejnym spisie, w 2020 roku ma się to zmienić.

Prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman ogłosił we wtorek, że wnosi nowy pozew przeciwko prezydentowi Trumpowi, który ma na celu zablokowanie zarządzenia administracji Trumpa dotyczącego pytania o obywatelstwo w spisie ludności w 2020 r.

Schneiderman mówi, że to pytanie podważa spis ludności i wywołuje strach i niepokój.

“Dekadę po dekadzie funkcjonariusze spisu mówili bardzo wyraźnie, że samo zapytanie o status imigracyjny stworzy atmosferę strachu i nieufności wobec społeczności imigrantów, społeczności kolorowych” – powiedział Prokurator Generalny.
“Począwszy od 1980 r., kiedy Biuro ds. Spisu Ludności zostało poproszone o dodanie pytania na temat statusu obywatela, odrzuciło je. I stwierdzono, co zamierzam zacytować: Wszelkie wysiłki zmierzające do ustalenia obywatelstwa nieuchronnie zagrażają ogólnemu ustaleniu liczby ludności” – mówił Eric Schneiderman.

Commerce Department twierdzi, że dodano pytanie, które pomoże rządowi federalnemu w egzekwowaniu ustawy o prawach do głosu. Pozyskane dane będą potrzebne do alokacji zasobów.

Biuro Spisu Ludności liczy całkowitą liczbę osób w stanie, a nie całkowitą liczbę obywateli.
Niektórzy ustawodawcy są zaniepokojeni tym, że nieudokumentowani imigranci nie wezmą udziału w spisie ludności, obawiając się, że informacje mogą być użyte przeciwko nim, np. by ich deportować.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e