Nowy wydział w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej poświęcony “sumieniu i wolności religijnej”

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła w czwartek o powstaniu nowego wydziału w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej poświęconemu “sumieniu i wolności religijnej”, by ułatwić pracownikom służby zdrowia rezygnację z usług naruszających ich przekonania moralne lub religijne.

Grupy konserwatywne chwalą ten ruch, który jak podkreślają „podtrzymuje prawa usługodawców do wolności religijnej”.

“Uważamy, że administracja Trumpa powinna dawać przykład w egzekwowaniu przepisów dotyczących wielu sumień, które zostały przyjęte w latach 70. XX wieku, aby zapobiec ukaraniu przez rząd ludzi, którzy mają zastrzeżenia do udziału w aborcjach” – powiedział David Christensen, wiceprezydent Family Research Council.

Nowy wydział, który będzie podlegał Biuru Praw Obywatelskich prawdopodobnie utoruje drogę lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom służby zdrowia do odmowy określonych rodzajów opieki, takich jak kontrola urodzeń lub aborcja, w oparciu o ich zastrzeżenia religijne lub sumienie.

Z kolei wiele grup działających na rzecz kobiet i grup LGBT oraz lekarzy wyraziło obawy, że taka polityka będzie dalej dyskryminować słabsze grupy społeczne i pogłębiać nierówności w zakresie opieki zdrowotnej. Twierdzą, że zaszkodzi to ochronie praw obywatelskich lesbijek, gejów i osób transpłciowych oraz narazi na szwank opiekę nad pacjentem.
“To nałoży szeroką politykę przeciwstawienia się z powodów religijnych, co pozwoli osobom i instytucjom odmówić podstawowej opieki kobietom i osobom transpłciowym” – powiedziała Dana Singiser z Planned Parenthood.

Do kwestii powstania wydziału poświęconemu “sumieniu i wolności religijnej” odniósł się przewodniczący Rady Miasta Nowy Jork Corey Johnson .
“Administracja Trumpa utworzyła Biuro Praw Obywatelskich w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) wyłącznie w celu dyskryminacji i odmowy opieki zdrowotnej. Niestety, nie jest zaskoczeniem ten niebezpieczny i wręcz nieamerykański akt prezydenta Trumpa i wiceprezydenta Pence’a, seksistowskich i naczelnym homofobów. Zamiast dzielić nasz kraj, prezydent powinien skupić się na doprowadzeniu do jedności i zakończeniu dyskryminujących polityk, na straży których jego administracja stoi. Dla mnie, jako homoseksualnego geja z HIV, ta wiadomość jest osobista i jestem dumny z tego, że przewodzę oskarżeniu przeciwko oburzającej filozofii prezydenta Trumpa, że wszyscy ludzie nie są sobie równi. Nowy Jork zawsze będzie przyjaznym i akceptującym wszystkich miastem” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Rady Miasta Nowy Jork.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e