Nowe badania: Świat tyje. Bez niespodzianek, najwięcej osób otyłych i z nadwagą mieszka w USA

Najnowsze badania przeprowadzone w 188 krajach pokazują, że prawie 30 procent światowej populacji, tj. 2,1 mld ludzi ma nadwagę lub zmaga się z otyłością. Nadal najwięcej problemów ze zbędnymi kilogramami mają mieszkańcy Stanów Zjednoczonych.

Z badań Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na Uniwersytecie w Waszyngtonie wynika, że mimo, iż w Stanach Zjednoczonych mieszka tylko 5 procent całkowitej liczby ludności na świecie, Amerykanie stanowią 13 procent światowej populacji z nadwagą i otyłością.

Najbardziej niepokojący jest fakt, iż dzieci są cięższe niż kiedykolwiek. Odsetek dzieci z nadwagą lub otyłych nastolatków jest wyższy od 1980 roku o prawie 50 procent. Obecnie ponad 22 procent dziewcząt i prawie 24 procent chłopców w krajach rozwiniętych cierpi na nadwagę lub otyłość.

Badanie stwierdza, że 160 milionów Amerykanów jest otyłych lub ma nadwagę. W USA mieszka 78 milionów otyłych dorosłych, najwięcej na świecie. Prawie trzy czwarte amerykańskich mężczyzn i ponad 60 procent kobiet cierpi na otyłość lub nadwagę. Otyłość lub nadwaga występuje u 80 procent mężczyzn w wieku od 50 do 54 roku życia oraz u 73 procent kobiet w wieku od 60 do 64 lat.
Prawie 30 procent amerykańskich dzieci i nastolatków jest otyłych lub ma zbędne kilogramy. W 1980 roku liczba ta była mniejsza o ponad połowę (19 proc.). Amerykę zamieszkuje prawie dwa razy więcej otyłych dzieci niż w Europie. W Holandii czy Szwecji tylko 4 procent dzieci ma nadwagę.

Organizacja Trust for America’s Health przewiduje, że do 2030 roku w Ameryce będzie 44 procent otyłych osób. O niewielu mniej – 42 procent proc. mówi Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Disease Control and Prevention – CDC). CDC poinformowało również, że w 12 amerykańskich stanach odnotowano 30 proc. stopę dorosłych osób z otyłościa.

U osób z nadwagą znacznie częściej występuje ryzyko chorób serca, udaru, raka, zapalenia stawów i szeregu innych schorzeń.
Jedno z kontrowersyjne badań pokazuje, że otyłość jest powodem 18 procent wszystkich zgonów w Stanach Zjednoczonych.
EJ
Zdjęcie: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e