Nie żyje Witolod Pyrkosz

Nie żyje Witold Pyrkosz – znany polski aktor teatralny i filmowy. Miał 90 lat.

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, którą ukończył w 1954 r. Debiutował w 1955 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego “Lekkomyślna siostra” w reż. Tadeusza Kubalskiego, gdzie wcielił się w postać Janka Topolskiego. Dwa lata później zadebiutował na dużym ekranie rolą w filmie “Cień” Jerzego Kawalerowicza.

W późniejszym czasie Pyrkosz zagrał wiele pamiętnych ról, m.in. w Mecie Antoniego Krauzego i Vabank Juliusza Machulskiego. W pamięci widzów pozostaną też jego kreacje w takich obrazach jak: “Janosik”, „Czterej pancerni i pies”, “Alternatywy 4” czy „M jak Miłosć”, “Kingsajz”.

Występował w teatrach: im. Żeromskiego w Kielcach (1954-55), Ludowym w Nowej Hucie (1955-64), Polskim we Wrocławiu (1964-75) oraz warszawskich – Polskim (1975-81), Studio (1981-82), Rozmaitości (1982-83), Narodowym (1983-90) i Na Woli (1990-92).

Był laureatem Telekamery, którą otrzymał w 2005 r. w kategorii Najlepszy Aktor oraz Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007 za całokształt pracy artystycznej. Był odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Aktor był również współtwórcą i reżyserem kabaretu “Dreptak”.

Informacja o śmierci Pyrkosza pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej serialu „M jak Miłośc”, w którym grał Lucjana, seniora rodu Mostowiaków.
„Odszedł dzisiaj nasz Przyjaciel, wielki Aktor, najważniejszy człowiek z naszej serialowej rodziny i kochany przez miliony Polaków Lucjan Mostowiak.
Mieliśmy to szczęście, że przez wiele lat był naszym kolegą, Mistrzem i nauczycielem. Pogrążeni w smutku składamy najszczersze wyrazy współczucia żonie Krystynie i całej rodzinie.
Witku nigdy Cię nie zapomnimy, pozostaniesz w naszych sercach na zawsze! Kochamy Cię… “
– napisali twórcy serialu.
Foto: Oficjalna strona “M jak Miłość”

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e