Nie żyje “Piąty Beatles” George Martin

Nie żyje George Martin, twórca sukcesów The Beatles. Mówiono o nim „Piąty Beatles”. Zmarł w wieku 90 lat. Był on najbardziej utytułowanym producentem muzycznym na świecie.

Rodzina Martina poinformowała, że zmarł on spokojnie, w swoim domu, we wtorek wieczorem w Londynie.
George Martin – producentem muzycznym, kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i aranżerem.

Był producentem, współpracownikiem i mentorem The Beatles.

Wiele z jego pomysłów studyjnych zostało wykorzystanych w utworach The Beatles, np. orkiestracje w „A Day in the Life”, „Eleanor Rigby”, „Yesterday”, tricki (łączenie dwóch różniących się tempem i tonacją wersji „Strawberry Fields Forever”, muzyka „cyrkowa” w „Being for the Benefit of Mr. Kite!”), efekty (głos syreny policyjnego radiowozu w “I Am the Walrus”) i wiele innych.
W wielu utworach Beatlesów grał także na różnych instrumentach (pianino, trąbka, fortepian) oraz dyrygował orkiestrą.
Jest także autorem ścieżki muzycznej do filmu Yellow Submarine (muzyka z tego filmu jest dostępna na oryginalnej, wydanej w 1968 roku płycie Yellow Submarine (cała druga strona wydawnictwa).

“Jestem taki zasmucony słysząc wiadomość o odejściu drogiego George’a Martina” – powiedział w środę w oświadczeniu Paul McCartney. Dodał jednocześnie, że jeśli ktoś zdobył tytuł piątego Beatlesa był nim właśnie George Martin.

Wcześniej, Ringo Starr, perkusista Beatlesów poinformował o jego śmierci na Twitterze: “Boże pobłogosław George’a Martina. Życzę spokoju i miłość Judy i jego rodzinie … Będziemy za nim tęsknić”.

W 1988 r. George Martin otrzymał tytuł komandora Orderu Imperium Brytyjskiego, w 1996 tytuł szlachecki Sir, a w 1999 r. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
EJ
Foto: Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e