Nie przegap dziś unikalnego zjawiska „Manhattanhenge”

Tylko dwa razy w roku na Manhattanie można zobaczyć rzadkie zjawisko nazywane „Manhattanhenge”. Dziś jest ku temu okazja.

„Manhattanhenge” co roku przyciąga turystów z całego świata. Polega on na tym, że zachodzące Słońce idealnie pokrywa się z siatką ulic na Manhattanie i kończy swoją dzienną wędrówkę, dokładnie między wieżowcami. Zachód Słońca można wtedy obserwować w szczelinie między drapaczami chmur.

Zjawisko to będzie widoczne właśnie dziś o godzinie 8:16 czasu miejscowego. Jutro natomiast obserwować będzie można połówkę Słońca, bo częściowo zasłonią je budynki. W piątek zachód Słońca nastąpi o 8:18.
Aby mieć najlepszy punkt do obserwacji “Manhattanhenge” należy ustawić się jak najdalej we wschodniej części Manhattanu, wtedy na tle zachodzącego Słońca można dostrzec New Jersey. Co roku najwięcej osób zbiera się na ulicach: 14, 23, 34, 42 i 57.

Podobne zjawiska można obserwować także i w innych metropoliach, gdzie są drapacze chmur, m.in. w Chicago.
Nazwa zjawiska wywodzi się od słynnego miejsca kultu Stonehenge w Anglii, w którym podczas równonocy lub przesileń można dostrzec charakterystyczne położenie Słońca względem kamiennych monolitów.
Kolejna okazja, by ujrzeć Słońce rozświetlające ciepłym, pomarańczowo-żółtym blaskiem zakamarki między nowojorskimi drapaczami będzie 12 lipca.
EJ
Zdjęcie: wndavis / photo on flickr

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e