Najpiękniejsze witryny świąteczne w Nowym Jorku

Co roku największe nowojorskie domy handlowe prześcigają się w dekorowaniu swoich witryn sklepowych z okazji świąt Bożego Narodzenia. Tradycję tę zapoczątkował w 1883 r. Macy’s. To prawdziwe artystyczne dzieła, którymi zachwyca się cały świat.

Barneys postawił w tym roku na tradycyjne motywy zimowe, nazywając swoją instalację “Chillin’ Out”. W oknach wystawowych flagowego sklepu przy Madison Avenue na Manhattanie można podziwiać lodowe rzeźby. Dwie z witryn, to swoisty warsztat rzeźbiarski. Artysta ubrany w skafander zabezpieczający przed zimnem, ciepłą czapkę i rękawice wykonuje rzeźby na oczach widzów. Są także dwa klasyczne okna: “Penguin Chase” i ” Winter Brilliance”,drugie powstało przy współpracy ze sławnym rzeźbiarzem Dale Chihuly.

Barneys
Barneys1

Barneys2

Barneys3

Barneys4

Barneys5

Barneys6

Barneys7

Okna Bergdorf Goodman mienią się wszystkimi kolorami dzięki słynnym kryształom Swarovskiego. Świąteczne witryny sklepu nazwano “Brilliant”. Powstały z okazji 120-lecia austriackiej firmy Swarovski, która sprzedaje produkty ze szkła ołowiowego, zwanego szkłem kryształowym. Pięć innych okien stworzyli projektanci Johnson Hartig of Libertine, Naeem Khan i CD Greene.

Bergdorf Goodman
Bergdorf Goodman1

Bergdorf Goodman2

Bergdorf Goodman3

Bergdorf Goodman4

Bergdorf Goodman5

Bergdorf Goodman6

Bergdorf Goodman7

Bergdorf Goodman8

Okna Bloomingdale zostały zaprojektowane przez Jeffa Leathama, dyrektora artystycznego hotelu Four Seasons George V w Paryżu, który poprzez kwiaty i fasetowe rzeźby przedstawił pięć zmysłów: dźwięk, wzrok, dotyk, zapach i smak. Zaprezentował ogromne łoże czerwonych róż, sosnowy las, przytulające się bałwanki, lśniącą choinkę czy szklanego zwierza zachęcającego do skosztowania miętowych cukierków.

Bloomingdale
Bloomingdale's1

Bloomingdale's2

Bloomingdale's3

Bloomingdale's4

Bloomingdale's5

Bloomingdale's6

Bloomingdale's7

Lord & Taylor zatytułował swoją dekorację świąteczną: “A Few of Our Favorite Things” i przedstawił w swoich onach wystawowych cztery animowane sceny, które każdemu z nas mogą kojarzyć się ciepłymi wspomnieniami świątecznymi. W pierwszym oknie przed piernikowym domem w stylu wiktoriańskim tańczą pierniki, w drugim jest miniaturowy dwór jako ozdobny kalendarz adwentowy z 24 oknami, służący do odliczania dni do Świąt Bożego Narodzenia. W kolejnej witrynie zaaranżowano tradycyjną paryską ciastkarnię pełną świątecznych słodyczy, a w innej stary zegar odliczający czas do nowego roku.

Lord & Taylor
Lord & Taylor1

Lord & Taylor2

Lord & Taylor3

Lord & Taylor4

Lord & Taylor5

Z kolei Macy’s uczcił 50. rocznicę powstania słynnej opowieści świątecznej “A Charlie Brown Christmas”. To jedna z najpopularniejszych bajek bożonarodzeniowych w USA , po którą sięgają kolejne pokolenia. Charlie Brown – słynna postać z komiksu i animowanej wersji filmowej poszukuje prawdziwego sensu Świąt Bożego Narodzenia. W sześciu sklepowych oknach zaprezentowano kluczowe sceny z produkcji według scenariusza Charlesa M. Schulza powstałego w 1965r.

Macy’s
Macy's1

Macy's2

Macy's3

Macy's4

Macy's5

Macy's6

Dom towarowy Saks Fifth Avenue mieszczący się po drugiej stronie Rockefeller Center zatytułował swoją tegoroczną dekorację świąteczną: “The Winter Palace”. Co 15 minut na fasadzie budynku prezentowane jest świetlne show. Ponadto w sześciu centralnych oknach sklepu przedstawiono najbardziej rozpoznawalne cuda globu, np. Taj Mahal czy Colosseum w zimowej scenerii.

Saks Fifth Avenue

Tekst i zdjęcia: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e