Najpiękniejsze witryny świąteczne w Nowym Jorku

Szaleństwo świątecznych zakupów trwa. W sklepach tłok. Ale największe domy towarowe w Nowym Jorku przyciągają tłumy nie tylko w tym celu. Powodem są zachwycające witryny sklepowe przygotowane specjalnie z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Pełne przepychu, imponujące wystawy w dużych nowojorskich sklepach, to oprócz choinki z Rockefeller Center czy bożonarodzeniowych jarmarków jedna z kultowych tradycji w okresie świątecznym. Tradycję tę zapoczątkował w 1883 r. Macy’s.

Macy’s
Dekorację w oknach flagowego sklepu Macy’s, największego domu towarowego na świecie mieszczącego się przy 34th Street Herald Square zatytułowano w tym roku “Idealny podarunek łączy ludzi”. Przedstawiono miniatury rozpoznawalnych elementów Nowego Jorku w śnieżnej aurze, w tym metra, tramwaju na Roosevelt Island czy samego Macy’s. Jest lodowisko, Święty Mikołaj z zaprzęgiem reniferów i mnóstwo innych postaci, w tym niedźwiedzie polarne czy myszy. Instalacja świątecznej dekoracji w oknach Macy’s zajęła 21 dni i nocy.

Barneys
Barneys w tym roku nawiązał współpracę z braćmi bliźniakami, projektantami Nikolai’em i Simonem Haasami, by zaprezentowali swoje figlarne projekty przy Madison Avenue. Zaprezentowali wyimaginowany świat od czasów sprzed początków ludzkości po odległą przyszłość. Pierwsze okno – “Primordial” pokazuje początki życia na naszej planecie. W drugim, autorzy przenoszą nas do świata “Utopii” Braci Haas, okresu pokoju, nagrody, a nawet dekadencji. Wśród wystawionych rzeźb są te z serii Baobab i Socatra. Jedną z głównych postaci okna jest wielobarwna zebra o nazwie Rainbow Baggins, która ma symbolizować różnorodność i akceptację. Jest także jej przyjaciółka Rhinona Wyder. Sceneria we wszystkich oknach stale zmienia się dzięki cyfrowej technologii, a autorem jest artysta Elliot Blanchard. W trzecim oknie zatytułowanym “Millennium”, zbliżamy się do naszego dzisiejszego świata. Futrzane istoty wchodzą w interakcje z cyfrowymi ekranami w leśnej scenerii i błyszczącymi makami. Głównym przesłaniem tego okna jest to, że nawet gdy strach i chciwość przesiąkają świat, możemy zdecydować się przyjąć miłość i współczucie, podsycając nadzieję na zmianę. Los świata leży w naszych rękach i każdy z nas decyduje o tym, jaki rodzaj przyszłości stworzymy. Przez swoją instalację bracia Hass wysyłają przesłanie: “Przyszłość jest twoją teraźniejszością”.

Bergdorf Goodman
„Z miłością do Nowego Jorku”, to temat witryn sklepowych Bergdorf Goodman. Wibrujące neony, błyszczące modele zwierząt, repliki historycznych zabytków miasta czy znane miejsca, to elementy dekoracji Bergdorf Goodman. Jak powiedziała Linda Fargo, fashion director w Berdorf, tegoroczna instalacja miała wyraźną intencję. “W tym roku stworzyliśmy przez nasze okna list miłosny do Nowego Jorku” – powiedziała. To subtelny wybór, który oddaje miłość do sztuki w mieście, a także jest ukłonem w stronę teatralnej stylistyki – okna przedstawiają bowiem siedem nowojorskich instytucji kulturalnych: Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, Brooklyn Academy of Music, Museum of the Moving Image, Nowy Jork Botanical Garden, New York Philharmonic i New-York Historical Society.

Bloomingdale’s
Bloomingdale’s pokazuje sceny z życia legendarnego showmana PT Barnuma. W 2017 r. powstał oryginalny musical, który ukazuje narodziny amerykańskiego przemysłu rozrywkowego. Jest inspirowany losami P.T. Barnuma. W jego rolę wcielił się Hugh Jackman. W kinach od 26 grudnia. Barnum to amerykański przedsiębiorca, impresario, przedsiębiorca cyrkowy – założyciel Barnum & Bailey Circus, polityk. Uważany jest za jednego z prekursorów nowoczesnego przemysłu rozrywkowego i reklamy.

Saks Fifth Avenue
Saks Fifth Avenue świętuje 80-lecie powstania Królewny Śnieżki i siedmiu Krasnoludków, pierwszego pełnometrażowego filmu Disney’a, który powstał w 1937 roku i został oparty na motywach baśni braci Grimm. Jest uważany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych filmów tej wytwórni. Każde okno przedstawia inną scenę z filmu. Jest Śnieżka – piękna, dobra księżniczka o hebanowych włosach, jej bardzo zła macocha, siedmiu krasnali i książę, który dzięki pocałunkowi pełnemu miłości budzi Śnieżkę pokonując zły czar. Na fasadzie budynku wyświetlane jest świetlne show „The Winter Palace”.

Lord & Taylor
Lord & Taylor zaprezentował swoje świąteczne witryny po raz 80. W tym roku we współpracy z Hallmark Channel i Madison Square Boys & Girls Club. Temat instalacji brzmi: “The Best And The Brightest”. Świąteczne okna Lord & Taylor mają bogatą historię. Firma zaprezentowała animowane dekoracje w 1937 roku. W 2016 i 2015 roku Lord & Taylor uhonorowano “Winning Windows” – odpowiednio Złotą i Platynową Nagrodą.
Okna sklepu przy Piątej Alei przedstawiają pięć animowanych scen. Pierwszą nazwano Arctic Adventures. Dwa niedźwiedzie polarne w arktycznej scenerii przybijają sobie „piątki”. Druga witryna prezentuje królika i inne leśne zwierzęta zmierzające w kierunku magicznego drzewa. Kolejna, to Świąteczny Cyrk prowadzony przez mistrza ceremonii i starodawny pociąg. W następnej witrynie są drapacze chmur Nowego Jorku, lodowisko, charakterystyczne żółte taksówki, a nad wszystkim rozpościera się gwiaździste niebo. Jest również współczesny Święty Mikołaj, a obok niego wielki globus i wiszące przezroczyste kule, w których umieszczono zabawki dla dzieci.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e