MTA – propozycje podwyżek opłat za przejazdy

Miejski przewoźnik – Metropolitan Transportation Authority (MTA) opublikował swoje propozycje podwyżek opłat za przejazdy: metrem, autobusami, mostami i tunelami. Agencja podniesie ceny, by wypełnić lukę budżetową.

MTA bierze pod uwagę dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada podniesienie aktualnej ceny o 25 centów za pojedynczy przejazd, do 2.75 dol., przy jednoczesnym zwiększeniu bonusu dla kupujących karty wielokrotnego użytku z 5 do 11 procent za każde 5,50 dol.

Druga wersja przewiduje pozostawienie dotychczasowej opłaty na niezmienionym poziomie. Zredukowanoby jednak zniżkę opłat przy zakupie MetroCard wielokrotnego przejazdu.

Opłata za 7-dniową nielimitowaną MetroCard wzrosłaby o 1 dolara, do 31 dol., a 30-dniowa ze 112, do 115. 50 dol.

Nadal pobierana byłaby opłata w wysokości 1 dolara za zakup nowych MetroCards.

Pasażerowie linii podmiejskich także zapłacą więcej za przejazdy. Cena biletu zależy od przebytego dystansu, jednak nie może być ona większa niż 2,2% – 6,1% na przejazdy do i ze stacji LIRR z zachodniej Jamajki; Manhattan – Metro-North (pociągi na wschód od rzeki Hudson); Hoboken i Secaucus w New Jersey na pociąg Metro-North na zachód od rzeki. Przewiduje się, że podwyżki taryf na 80% wszystkich przejazdów Metro-North i Long Island Rail Road będą mniejsze niż o 4,25%.

Wzrost cen nie ominie też kierowców korzystających z mostów i tuneli.
W pierwszym wariancie założono, że kierowcy ciężarówek korzystający z e-ZPass płaciliby za przejazdy o 4% – 6,4% więcej, a do 8% uiszczając opłatę gotówką. Podwyżka dla kierowców samochodów osobowych wyniosłaby ponad 6,7% lub 10% jeśli będą płacić gotówką.
W pierwszym wariancie założono, że opłaty za przejazd samochodami wzrosną o 4% dla użytkowników NYCSC E-ZPass oraz o 6,7% do 10% dla płacących gotówką, uiszczających opłaty za pośrednictwem poczty oraz dla innych klientów, niż ci którzy korzystają z NYCSC E-ZPass (kierowcy z EZ -Pass, którzy pozyskali go z serwisu innego niż NYCSC). Opłaty za przejazd ciężarówkami wzrosną o 4% dla klientów NYCSC E-ZPass i o 6,4% do 8,3% za płatność gotówką.

Druga propozycja zakłada utrzymanie opłat na dotychczasowym poziomie za przejazdy kierowców płacących gotówką, za pomocą poczty i klientów innych niż korzystających z serwisu NYCSC E-Zpass. Zwiększonoby opłaty za przejazdy samochodami dwuosiowymi z e-ZPass o 12% lub o 77 centów na głównych przejściach.

Ostateczną wersja podwyżek MTA przyjmie w styczniu przyszłego roku, tymczasem od 1 grudnia we wszystkich pięciu gminach miasta organizowane będą debaty publiczne na ten temat.

Manhattan
1 grudnia
– Baruch College, Baruch Performing Arts Center, Mason Hall, 17 Lexington Ave. przy 23rd Street, New York, NY. Rejestracja od 4 pm do 8 pm. Początek debaty o 5 pm

Bronx
1 grudnia
– Hostos Community College, 450 Grand Concourse przy 149th Street. Rejestracja od 4 pm do 8 pm. Początek debaty o 5 pm

Queens
3 grudnia
– The Milton G. Bassin Performing Arts Center at York College, Main Stage Theater, 94-20 Guy R. Brewer Blvd. Rejestracja od 5 pm do 9 pm. Początek debaty o 6 pm

Staten Island
10 grudnia
– College of Staten Island, Center for the Arts, Springer Concert Hall, 2800 Victory Blvd. Rejestracja od 5 pm do 9 pm. Początek debaty o 6 pm

Brooklyn
11 grudnia
– Walt Whitman Theater at Brooklyn College, 2900 Campus Rd., near the junction of Nostrand Avenue and Avenue H. Rejestracja od 5 pm do 9 pm. Początek debaty o 6 pm

EJ
Zdjęcie: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e