Widzowie docenili Michała Szpaka, zajął 8. miejsce w konkursie Eurowizji. Wygrała Jamala z Ukrainy

61. Konkurs Piosenki Eurowizji w Sztokholmie wygrała reprezentacja Ukrainy. Na drugim miejscu uplasowała się Australia, a na trzecim Rosja. Polska zajęła 8 pozycję.

Polski reprezentant – Michał Szpak wystąpił jako 12. spośród 26 finalistów, którzy zakwalifikowali się do finału konkursu.

Po raz pierwszy w historii Eurowizji, na początku noty przyznali jurorzy z poszczególnych krajów biorących udział w konkursie, dopiero później zaprezentowano wynik głosowania widzów. W głosowaniu jurorów wygrała Australia. Reprezentant Polski z piosenką “Color of Your Life”, otrzymał zaledwie 7 głosów i zajął przedostatnie, 25 miejsce. Jak się później okazało Michała Szpaka docenili widzowie, którzy przyznali mu 3 miejsce. Ostatecznie, po zsumowaniu obu głosowań, Michał Szpak zajął miejsce 8.

Finał Eurowizji wygrała Jamala z Ukrainy, właściwie Susana Dżamaładinowa, która dysponuje 4 – oktawową skalą głosu. Urodziła się w Kirgistanie, gdzie część jej przodków została wysiedlona w trakcie rządów Józefa Stalina. Po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, jej rodzina powróciła na tereny Krymu. Zarówno Dżamała, jak jej krymsko-tatarski ojciec są muzułmanami, zaś matka jest chrześcijanką pochodzenia ormiańskiego. Zaśpiewała utwór zatytułowany „1944”, który nawiązuje do krymskich przesiedleń dokonywanych przez Armię Czerwoną.
Odbierając nagrodę Jamala powiedziała: „Chcę pokoju i miłości dla wszystkich”.

Na drugim miejscu uplasowała się reprezentantka Australii, wokalistka o koreańskich korzeniach Dami Im z piosenką Sound Of Silence. Na trzeciej pozycji znalazł się Siergiej Łazariew z Rosji – piosenkarz, tancerz oraz prezenter telewizyjny. Zaśpiewał utwór „You Are The Only One”.
Był to szósty konkurs zorganizowany przez szwedzką telewizję.
W przyszłym roku gospodarzem Eurowizji będzie więc Ukraina.
EJ
Foto: Jamala – Wikipedia, Facebook Michała Szpaka

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e