#MeToo człowiekiem roku tygodnika “Time”

Osoby stojące za ruchem #MeToo zostały wybrane człowiekiem roku według amerykańskiego magazynu “Time”. #MeToo to akcja społeczna, w której kobiety pokazują skalę molestowania seksualnego na świecie.

Skandal wokół jednego z najbardziej wpływowych producentów filmowych Hollywood Harveya Weinsteina, który oferował kobietom “kariery za seks” oraz nakłaniał do innych czynności seksualnych przyczynił się do tego, że miliony kobiet na całym świecie przerwały milczenie i zaczęły przyłączać się do akcji. Jedne z nich postanowiły ujawniać podobne zdarzenia dotyczące ich samych, inne zaś udostępniały hasztag #MeToo w mediach społecznościowych.

Na liście ofiar słynnego producenta filmowego jest kilkadziesiąt kobiet współpracujących z nim przy produkcjach. Są to zarówno asystentki, pracownice jego firmy, aktorki, w tym największe gwiazdy Hollywood: Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Ashley Judd, Heather Graham, Kate Beckinsale, Lea Seydoux, Rose McGowan, która oskarżyła go o gwałt. Do molestowań seksualnych miało dojść w ciągu ostatnich kilku dekad. Po wyznaniach znanych na świecie gwiazd, posypały się kolejne zarzuty wobec innych mężczyzn, którzy mieli molestować kobiety, w tym przez aktorów, filmowców i inne wpływowe osoby. O molestowanie młodych chłopców został oskarżony Kevin Spacey, którego Netflix usunął z serialu “House of Cards” czy Ridley Scott, który musiał zakończyć współpracę z produkcją “Wszystkie pieniądze świata”. Wśród mężczyzn z Hollywood, którzy mieli dopuścić się molestowań jest także Dustin Hoffman i wielu innych aktorów, na których ciążą podobne oskarżenia.

Zgodnie z “Time”, właśnie #MeToo – akcja kobiet, które nazywa się też “Przełamywaczkami ciszy” miała największy wpływ na świat w 2017 roku.

Nominowani do tytułu Człowieka Roku magazynu Time byli tazke w tym roku: burmistrz miasta San Juan Carmen Yulin Cruz, piosenkarka Taylor Swift, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un czy prezydent USA Donald Trump.

Tytułu „Człowieka Roku” tygodnika „Time” otrzymuje osoba, która w minionym roku miała, zdaniem redaktorów, największy wpływ na wydarzenia w Ameryce i na świecie w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu; stąd obok takich osób jak Jan Paweł II, Bono, Lech Wałęsa czy kilku amerykańskich prezydentów znaleźli się w przeszłości m.in. Adolf Hitler i Józef Stalin. Tytułu tego nie można więc jednoznacznie odbierać jako wyróżnienie.

Po raz pierwszy przyznano go Charlesowi Lindberghowi w 1927.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e