Memorial Day – Dzień Pamięci Narodowej

Memorial Day – Dzień Pamięci Narodowej, amerykańskie święto państwowe obchodzone zawsze w ostatni poniedziałek maja, znane wcześniej jako Decoration Day.

Pierwotnie pomyślane dla uczczenia ofiar wojny secesyjnej, przekształciło się jeszcze pod koniec ubiegłego wieku w święto narodowe, od kiedy czci się pamięć poległych żołnierzy amerykańskich we wszystkich wojnach.

Tradycja obchodów Memorial Day w USA, zrodziła się po wojnie secesyjnej (Civil War 1861-65) i początkowo było to święto ku pamięci żołnierzy w niej poległych. Miało być również kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu.

Pierwotna nazwa święta – Decoration Day, pochodzi od najpopularniejszej formy honorowania pamięci poległych żołnierzy czyli ozdabianiu kwiatami ich grobów. Po raz pierwszy oficjalnie obchodzony 30 maja 1868 r., proklamowany przez gen. Johna A. Logana, pierwszego komandora Grand Army of the Republic czyli Stowarzyszenia Weteranów – byłych żołnierzy i marynarzy. Tego dnia gen. James Abram Garfield wygłosił przemówienie na Cmentarzu Narodowym w Arlington, po czym 5 tys uczestników uroczystości symbolicznie udekorowało groby ponad 20 tys poległych żołnierzy, zarówno z Armii Konfederatów, jak i Unionistów.

Wcześniej, przez 3 lata po zakończeniu wojny secesyjnej oddawano cześć poległym, organizując lokalnie spontaniczne uroczystości.
Pod koniec XIX w. święto było już powszechnie znane, zmieniła się jednak jego nazwa na Memorial Day. Po I wojnie światowej charakter święta zmienił się i jest ono obchodzone, by uczcić pamięć amerykańskich żołnierzy poległych podczas wszystkich wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone Ameryki. W 1971 r.

Kongres Stanów Zjednoczonych proklamował Memorial Day jako święto narodowe i ustalił jego datę na ostatni poniedziałek maja. Do dziś jednak część stanów Południa obchodzi dodatkowe uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Konfederacji Confederate Memorial Day). W Mississippi święto to obchodzone jest w ostatni poniedziałek kwietnia, w Alabamie – w czwarty poniedziałek kwietnia, w Georgii – 26 kwietnia, w Północnej i Południowej Karolinie – 10 maja, mieszkańcy Virgini celebrują to święto w ostatni poniedziałek maja, w Luizjanie i Tennessee – 3 czerwca, w Teksas Dzień Bohaterów Konfederacji przypada 19 stycznia
Obecnie główne obchody Memorial Day odbywają się w Arlington, na wojskowym Cmentarzu Narodowym. Rokrocznie w ceremonii tej uczestniczy około 5 tys. osób. Zgodnie z tradycją, tego dnia głowa państwa składa na Grobie Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu amerykańskiego. Spoczywają tam szczątki niezidentyfikowanych amerykańskich żołnierzy, ofiar I i II wojny światowej, wojny koreańskiej i wietnamskiej.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, całą dobę, przez 365 dni w roku, żołnierze pełnią wartę honorową. Na terenie nekropolii pochowani są weterani służący krajowi, a polegli w trakcie odbywania służby wojskowej. To miejsce spoczynku żołnierzy, począwszy od tych, którzy walczyli w rewolucji amerykańskiej a skończywszy na tych, którzy zginęli w ostatnich konfliktach zbrojnych w Afganistanie i Iraku. Poza tym jest to miejsce pochówku niewielkiej liczby cywilów, którzy w jakiś sposób byli związani z armią lub polegli w czasie pełnienia swych obowiązków.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e