Maratończycy spotkali się w Konsulacie w Nowym Jorku

Polacy, którzy wzięli udział w nowojorskim maratonie, spotkali się w poniedziałek, 2 listopada w Konsulacie Genetralnym RP w Nowym Jorku. W tym roku na liście gości znalazło się ponad 200 biegaczy mieszkających w Polsce, USA, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii, dwa razy więcej niż rok temu.

Każdy z zawodników miał okazję krótko przedstawić się i poinformować o swoim wyniku. Między sobą wymieniali się wrażeniami po niedzielnym biegu.

Gościem honorowym w konsulacie był porucznik Karol Cierpica – żołnierz Wojska Polskiego, któremu w sierpniu 2013 r. podczas ataku talibów na bazę w Afganistanie ocalił życie poświęcając własne sierżant armii amerykańskiej Michael Ollis.

Karol Cierpica przyleciał na zaproszenie rodziców Michaela razem ze swoją żoną Barbarą oraz synami Kubą i Michaelem. Polski porucznik i jego rodzina mogli przybyć do Wielkiego Jabłka dzięki wsparciu finansowemu ze strony Konsulatu RP w Nowym Jorku oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

W maratonie Karol Cierpica biegł z dwiema siostrami Michaela Ollisa – Kim i Kelly oraz przyjaciółmi amerykańskiego żołnierza, w tym z Williamem Abelem, dla którego był to 50-ty maraton w życiu.

Podczas spotkania Robert Ollis, ojciec Michaela powiedział, że śmierć syna była dla niego potężnym ciosem, ale zyskał nową rodzinę i nowy kraj – Polskę, o której wcześniej za wiele nie wiedział, a która stała się dla jego całej rodziny bardzo bliska. Podkreślił też, że ma obecnie 6 wnuków – 5 w USA i jednego w Polsce. Wspominał o licznych wyrazach życzliwości, z jakimi spotyka się ze strony Polaków, którzy zapewniają go, że sierżant Michael Ollis jest nie tylko amerykańskim, ale również polskim bohaterem. Porucznik Cierpica podziękował Państwu Ollisom za serdeczność, jaką jest przez nich obdarzany i podkreślił, że on również traktuje ich jako część swojej rodziny. Wystąpienia te były bardzo emocjonalne, wielu uczestników spotkania miało łzy w oczach i często przerywali wypowiedzi oklaskami.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem pucharów ufundowanych przez Konsulat dla najszybszego Polaka – Grzegorza Gronostaja (25. miejsce wśród mężczyzn) oraz dla najszybszej Polki – Aleksandry Dzierzkowskiej (183. miejsce wśród kobiet, 7. w swojej kategorii wiekowej). Nauczycielka wychowania fizycznego w jednym z poznańskich gimnazjów pobiegła w maratonie nowojorskim ze swoimi uczniami.

banner

Grzegorz Gronostaj i Aleksandra DzierzkowskaGrzegorz Gronostaj i Aleksandra Dzierzkowska

maratonczycy 2

maratonczycy

od lewej_Linda Ollis, Michael Cierpica, Robert OllisOd lewej: Linda Ollis, Michael Cierpica, Robert Ollis

Panstwo Ollis z malym MichaelemRodzice Michaela Ollisa z synem Karola Cierpicy – małym Michaelem

Przemawia porucznik Karol CierpicaPrzemawia porucznik Karol Cierpica

przemawia wicekonsul Mateusz StasiekPrzemawia konsul Mateusz Stąsiek

wspolne zdjecieWspólne zdjęcie maratończyków

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e