Koniec zakazu przyjmowania uchodźców do USA. Trump zapowiada surowe kontrole

Prezydent Donald Trump podpisał zarządzenie zezwalające na wznowienie przyjmowania do USA uchodźców. Zapowiada nowe, udoskonalone metody kontroli.

Tymczasowy zakaz przyjmowania do Stanów Zjednoczonych uchodźców, wprowadzony przez prezydenta Donalda Trump, zakończył się wtorek.

W ramach rozszerzonych środków bezpieczeństwa, Stany Zjednoczone będą analizować dane biograficzne osób składających wnioski o nadanie statusu uchodźcy, a także wezmą pod uwagę ich obecność w mediach społecznościowych.

Zgodnie z notatką Departamentu Stanu, o jakiej pisze Reuters, wymagane dane będą zawierać informacje dotyczące telefonów, e-mail i adresów na przestrzeni ostatnich 10 lat – wszystkich lokalizacji, gdzie wnioskodawcy mieszkali co najmniej przez 30 dni. Będą także wymagane numery telefonów i adresy e-mail rodzin uchodźców.

Prezydent Trump podpisał dekret kończący 120 – dniowy, tymczasowy zakaz przyjmowania większości uchodźców do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wzywa do zastosowania 90-dniowego programu kontroli obywateli 11 krajów, które administracja wcześniej uważała, że stanowią “wysokie ryzyko”. Biały Dom odmówił wymienienia tych krajów.

Jak powiedzieli we wtorek urzędnicy wyższego szczebla, w okresie weryfikacji, uchodźcy z tych krajów będą rozpatrywani “indywidualnie”, biorąc pod uwagę to, czy ich przyjęcie leży w interesie Ameryki i czy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu obywateli Stanów Zjednoczonych.

We wrześniu administracja Trumpa wydała nową rundę ograniczeń podróży do USA cudzoziemców z ośmiu krajów – Czadu, Iranu, Libii, Korei Północnej, Somalii, Syrii, Wenezueli i Jemenu – ale nie jest jasne, czy należą one do 11 państw, z których obytele będą poddawani lustracji.

Kontrowersyjny “zakaz podróżowania” Trumpa, który tymczasowo wstrzymał wjazd do USA uchodźców, został po raz pierwszy ogłoszony w styczniu, a następnie ponownie w marcu po tym, jak został zablokowany przez sąd. We wtorek Sąd Najwyższy oddalił ostateczne postępowanie przed sądem kwestionujące pierwotny zakaz Białego Domu, ale prawomocna walka wciąż jeszcze trwa w sądach niższej instancji.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie wzywał do całościowego zakazu podróżowania do Stanów Zjednoczonych muzułmanów i narzekał, że uchodźcy wpuszczani do kraju mogą być wielkim “koniem trojańskim” i mogą zaszkodzić Ameryce, jeśli to nie zostanie zahamowane.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e