Kary za brak ostrzeżeń o zawartości soli w potrawach

Od następnego tygodnia, właściciele dużych sieci restauracji w Nowym Jorku będą płacić kary za brak umieszczania w menu ostrzeżenia – symbolu solniczki w czarnym trójkącie, obok każdego dania zawierającego więcej niż 2,300 miligramów soli.

Inicjatywę administracji miasta, ograniczającą spożycie soli, uregulowaną prawnie poparł też nowojorski sąd. Po uchwaleniu przez radnych przepisu w grudniu ubiegłego roku, Stowarzyszenie Restauratorów wniosło sprawę przed oblicze Temidy. Sędzia Sądu Najwyższego Eileen Rakower uważa, że przepis służy poprawie zdrowia nowojorczyków i odrzuciła wniosek uzasadniając, że „wierzy w potęgę informacji”.

Dzięki ostrzeżeniu ludzie będą mogli sami dokonać wyboru, czy chcą jeść potrawy słone czy zdrowe.

Restauratorzy, którzy nie zastosują się do nowych przepisów począwszy od 1 marca, będą karani grzywną w wysokości 600 dolarów.
Nowy Jork jest pierwszym miastem w USA, w którym wymagane jest umieszczenie w menu ostrzeżeń dotyczących solenia potraw. W ten sposób, poprzez regulacje prawne, władze miasta chcą wpłynąć na ograniczenie chorób układu krążenia wywoływanych nadmiarem spożycia szkodliwej dla organizmu substancji.

Elżbieta Gruszfeld

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e