Jedna osoba w Kalifornii zmarła po spożyciu sałaty rzymskiej zainfekowanej bakterią E.coli

Jedna osoba w Kalifornii zmarła w wyniku spożycia sałaty rzymskiej zainfekowanej bakterią E.coli, twierdzi krajowy departament zdrowia.

Federalni urzędnicy departamentu zdrowia poinformowali, że Kalifornia zgłosiła o przypadku śmierci, ale nie podano innych szczegółów.

Dotychczas w USA zachorowało 121 osób w 25 stanach. Najwięcej przypadków odnotowano w Kalifornii. Co najmniej 52 osoby w kraju zostały hospitalizowane, w tym 14 z powodu niewydolności nerek, zwanej zespołem hemolityczno-mocznicowym.

Urzędnicy departamentu zdrowia powiązali epidemię E. coli z sałatką rzymską uprawianą w Yuma w Arizonie, – głównego źródła sprzedaży w USA w okresie zimowym. Doradzają konsumentom, by nie jedli sałaty rzymskiej z tego regionu. Ostrzeżenie dotyczy całych głów lub posiekanej sałaty, w sałatkach i mieszanek sałat zawierających sałatę rzymską. Przypominają, że samo mycie sałaty nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Obecna epidemia E. coli jest najgorszym wybuchem wielopostaciowym od 2006 roku.
Objawy zakażenia bakterią E.coli to: rozstrój żołądka, nudności i wymioty, podwyższona temperatura, ból głowy.

Dolegliwości mogą pojawić się od pierwszego do dziesiątego dnia po zjedzeniu surowego warzywa. W większości przypadków obywa się bez hospitalizacji, ale należy pamiętać, że zakażona osoba przenosi bakterię. Nie wolno też zapominać, że każdy przechodzi inaczej zakażenie pałeczką okrężnicy. U jednych skończy się na lekkim zatruciu, a u innych na wizycie w szpitalu, niewydolności nerek, napadach padaczkowych czy nawet śmierci.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e