James Comey w ABC: Trump jest “moralnie niezdolny” do bycia prezydentem

Były dyrektor FBI, James Comey, powiedział w niedzielnym wywiadzie dla ABC News, że prezydent USA Donald Trump jest niebezpiecznym, “moralnie niezdolnym” przywódcą, który wyrządza “ogromne szkody” instytucjonalnym i kulturowym normom.

Comey, zwolniony przez Trumpa w maju zeszłego roku, obawia się, że prezydent może być otwarty na szantaż ze strony Rosji, twierdząc, że w 2013 r. , gdy był obecny w Moskwie, miał spędzić noc z dwiema prostytutkami na „niezwyczajnym seksie”. Materiały dotyczące tego spotkania są ponoć w posiadaniu Rosjan.

Comey został zwolnione w czasie, gdy Federalne Biuro Śledcze badało możliwe powiązania między kampanią prezydencką w 2016 roku, a rosyjską ingerencją w wybory w USA.
Rosja zaprzeczyła temu, a Trump nie zgadza się z oskarżeniami o jakiejkolwiek zmowie lub niewłaściwej działalności.

Comey powiedział w wywiadzie dla ABC, że “możliwe jest, ale nie wiadomo” czy Rosja ma dowody na poparcie zarzutów dotyczących podróży Trumpa do Moskwy.

Trump miał powiedzieć Comey’owi, że nie nocował w moskiewskim hotelu i że twierdzenia dotyczące prostytutek nie są prawdziwe.

“Osoba … która mówi o kobietach i traktuje je jak kawałki mięsa, która ciągle kłamie w sprawach dużych i małych i nalega, aby Amerykanie wierzyli. Ta osoba nie nadaje się na prezydenta Stanów Zjednoczonych z moralnego punktu widzenia” – powiedział Comey.
“On jest moralnie niezdolny do bycia prezydentem” – dodał.

We wtorek ma sie ukazać ksiązka Comey’a “Higher Loyalty”. Ta okoliczność i wywiad, jakiego były szef FBI udzielił telewizji ABC skłoniły prezydenta Trumpa do rzucenia w jego kierunku nowego zestawu obelg. W niedzielę zakwestionował on oskarżenia zawarte w tej książce i stwierdził , że nigdy nie przyciskał Comeya, by był lojalny wobec niego. Określił Comey’a „obślizgłą gnidą” i nazwał go najgorszym szefem FBI.

Amerykańskie serwisy informacyjne otrzymały kopie książki Comeya przed oficjalnym wydaniem. Comey napisał w niej, że Trump na prywatnym spotkaniu naciskał na ówczesnego dyrektora FBI, by był wobec niego lojalny.

Comey powiedział ABC News, że do zatytułowania książki “Higher Loyalty” zainspirowała go “dziwaczna rozmowa” z Trumpiem w Białym Domu w styczniu 2017 r., krótko po jego inauguracji.
“Prosił o moją lojalność osobiście jako dyrektora F.B.I. Moja lojalność powinna być dla Amerykanów i dla instytucji” – stwierdził Comey w wywiadzie.
FBI jest niezależną agencją egzekwującą prawo.
“Nigdy nie prosiłem Comeya o osobistą lojalność, prawie nie znałem tego faceta, tylko jego kłamstwa” – napisał Trump na Twitterze.
Comey jest teraz kluczowym świadkiem śledztwa specjalnego Roberta Muellera w sprawie tego, czy Donald Trump próbował zablokować śledztwo dotyczące Rosji.
Comey powiedział ABC News, że wierzy, że “na pewno istnieją pewne dowody na przeszkadzanie sprawiedliwości”.

Comey bronił także swojej decyzji o publicznym ujawnieniu ponownego otwarcia przez FBI śledztwa w sprawie postępowania dotyczącego niewłaściwego wykorzystania służbowej poczty elektronicznej przez Hillary Clinton – kandydatkę Demokratów na prezydenta USA, gdy była ona sekretarzem stanu.

Jak powiedział Comey, śledztwo w sprawie Clinton było już publiczne, podczas gdy działania FBI dotyczące możliwej zmowy między kampanią Trumpa i Rosją znajdowało się na wczesnym etapie, co ujawniono po wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Pomimo niezliczonych zastrzeżeń dotyczących Trumpa, Comey powiedział ABC News, że nie uważa, że Kongres USA powinien go o to oskarżyć, ponieważ pozwoliłoby to amerykańskiemu ludowi “odejść” od czegoś, do czego “są zobowiązani zrobić bezpośrednio”.
“Ludzie w tym kraju muszą wstać i iść do urn wyborczych i głosować na ich wartości” -powiedział.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e