Izba Reprezentantów za ograniczeniem ruchu bezwizowego

Izba Reprezentantów przegłosowała we wtorek zdecydowaną większością głosów ustawę, która zaostrza kontrole obywateli 38 krajów, które są objęte programem ruchu bezwizowego do USA.

Projekt ustawy jest drugim ważnym aktem prawnym dotyczącym bezpieczeństwa, zatwierdzonym przez amerykański Parlament. Przegłosowano go stosunkiem głosów 407 do 19.

Swoje poparcie dla zaostrzenia Visa Waiver Program wyraził Biały Dom. Ustawa musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat. Jeśli uzyska aprobatę izby wyższej amerykańskiego Kongresu, zostanie wprowadzony obowiązek uzyskania wizy do USA dla osób z krajów objętych programem bezwizowym, które w ciągu ostatnich pięciu lat odbyły podróż do Syrii, Iraku, Iranu czy Sudanu.

Obowiązek posiadania amerykańskiej wizy ma także dotyczyć osób, które mają podwójne obywatelstwo, w tym jedno z wymienionych muzułmańskich krajów, nawet jeśli nigdy do niego nie podróżowały. Zobowiązuje się także kraje uczestniczące w Visa Waiver Program do wymiany informacji z władzami USA na temat podejrzanych o terroryzm pod groźbą usunięcia z programu.

Visa Waiver Program, to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom 38 krajów podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Odnosi się do 50 stanów USA, jak również terytoriów USA Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych z ograniczonym zastosowaniem do innych obszarów w USA.

Visa Waiver Program wprowadzono w 1986 roku w celu rozwoju turystyki i dla zacieśniania dobrych relacji USA z najbliższymi sojusznikami. Co roku w ramach programu bezwizowego przybywa do Stanów Zjednoczonych około 20 mln turystów, którym zezwala się na 90 – dniowy pobyt.

Debata na temat kontroli granic stała się bardziej zaciekła od zeszłotygodniowych zamachów w San Bernardino w Kalifornii. Muzułmańskie małżeństwo dokonało masowego mordu w centrum dla osób z zaburzeniami rozwojowymi. W ataku zginęło 14 osób.
Republikański kandydat na prezydenta, Donald Trump opowiedział się w poniedziałek za wprowadzeniem całkowitego zakazu wjazdu muzułmanów do USA, zarówno imigrantów, jak i turystów. Według niego, byłby to najlepszy sposób na uchronienie USA przed “przerażającymi atakami ze strony ludzi, którzy wyznają dżihad”. Po tych słowach, spłynęła na niego fala krytyki. Propozycję Trumpa natychmiast potępił Biały Dom. Jego rywal w wyścigu o prezydencki fotel, Jeb Bush nazwał go “niezrównoważonym” a jego propozycję uznał za „niepoważną”.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e