ING New York City Marathon/ Galeria zdjęć

Marzeniem każdego maratończyka jest start w biegu, w Nowym Jorku. Nowojorski maraton należy do największych na świecie i jest jednym z pięciu biegów zaliczanych do World Marathon Majors (Nowy Jork, Berlin, Londyn, Boston i Paryż). To uwieńczenie sezonu biegów ulicznych. Dziś przez pięć dzielnic Nowego Jorku przebiegli maratończycy z całego świata.
Pierwszy nowojorski maraton odbył się w 1970 roku. Wzięło w nim udział 127 zawodników, a linię mety przekroczyło jedynie 55. Budżet maratonu wynosił 1000 dolarów. W latach 1970-75 bieg odbywał się wyłącznie w Central Parku. Od 1976 trasa prowadzi przez wszystkie pięć dzielnic: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan.
Ze względów organizacyjno-technicznych liczba uczestników jest ograniczona. Zapisy odbywają się dziewięć miesięcy przed imprezą, ale i tak zgłaszający swój udział nie ma pewności startu. Limit miejsc jest wyczerpywany zwykle w pierwszych dniach zapisów. Maratończycy, którzy w biegach osiągają czasy w granicach dwóch godzin nie mają problemów z dostaniem się na listę startową. Amatorzy z czasem czterech godzin biorą udział w losowaniu.
Co roku w maratonie nowojorskim biorą udział najlepsi maratończycy świata. Z pewnością zawodowych biegaczy przyciagają bardzo wysokie nagrody pieniężne.
W związku z tragicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce kilka miesięcy temu w trakcie podobnej imprezy w Bostonie, gdzie w pobliżu mety eksplodowały dwie bomby, zabijając trzy osoby i raniąc ponad 260, podczas tegorocznego nowojorskiego maratonu zastosowano wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Na trasie maratonu czuwało ponad 12 tysięcy policjantów, tajnych agentów, brygady antyterrorystyczne oraz prywatne firmy ochroniarskie. Zmobilizowano także służby z New York Harbor i East River. Zaangażowano 43 psy tropiące, zainstalowano 1500 kamer, nad trasą maratonu krążyły policyjne helikoptery. Wolontariusze, pracujący przy maratonie przeszli specjalne przeszkolenie i zostali wyposażeni w urządzenia sygnalizujące niebezpieczenstwo. Nowojorskie szpitale postawiono w stan gotowości. Przeprowadzono ścisłą kontrolę toreb 45 000 uczestników imprezy, przeszukaniom musiała się także poddać zgromadzona wzdłuż trasy publiczność. Łącznie na zapewnienie bezpieczeństwa miasto wydało około 1.000.000 dolarów.

Tegoroczny bieg wrócił na ulice Nowego Jorku po roku przerwy. Został odwołany z powodu huraganu Sandy, jaki w 2012 r. nawiedził Wielkie Jabłko. Wzięło w nim udział 50.740 biegaczy. Zwycięzcą dzisiejszego maratonu został kenijczyk, 32 – letni Geoffrey Mutai (2:08.24) wśród kobiet nalepsza była jego rodaczka 29 – letnia Priscah Jeptoo (2:25.07), wicemistrzyni olimpijska i świata.

Dla amatorów celem jest sam udział w tej wielkiej imprezie sportowej i przekroczenie linii mety w Central Parku. Ten kto dobiegnie otrzymuje pamiątkowy medal i certyfikat ukończenia maratonu. Przypomnijmy, że dystans biegu to 42.195 km/26.219 mil. Poza USA, najwięcej zawodników reprezentowało Francję. Najstarszym uczestnikiem tegorocznego maratonu był 93 – letni Jonathan Mendes.
Przedstawiamy bohaterów dnia, uczestników nowojorskiego maratonu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Przygotowała: Ewa Jaczynski
Zdjęcia: Ewa Jaczynski

maraton1

maraton2

maraton3

maraton4

maraton5

maraton6

maraton7

maraton8

maraton9

maraton10

maraton11

maraton12

maraton13

maraton14

maraton15

maraton16

maraton17

maraton18

maraton19

maraton20

maraton21

maraton22

maraton23

maraton24

maraton25

maraton26

maraton27

maraton28

maraton29

maraton30

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e