Indian Echo Caverns – galeria podziemnych rzeźb

Podziemny świat jaskiń fascynuje człowieka od zarania dziejów. Mroczne, tajemnicze korytarze, labirynty, wąskie przejścia, a przede wszystkim piękno szaty naciekowej przyciąga nie tylko speleologów. Chodzenie po „dzikich” jaskiniach wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i stosowania specjalistycznego sprzętu. Są jednak i groty ogólnodostępne, odpowiednio zaadaptowane, zaspakajające potrzeby turystów.

USA to kraj wybitnie „jaskiniowy”. Jest tu 146, tzw. jaskiń turystycznych. Główne obszary ich występowania to stany: Missouri (16), Kalifornia (11), Pensylwania (9), Dakota Południowa (9), Tennessee (8) oraz Wirginia(8).

Indian Echo Caverns jest jedną z największych jaskiń w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Zlokalizowana w Derry Township (Dauphin County) w pobliżu Harrisburga w Pensylwanii, 3 mile na zachód od Hershey, tuż przy drodze 322, 45 minut od Lancaster, godzinę od Gettysburga, a 3 godziny od Nowego Jorku.

Indian Echo Caverns to groty wapienne, które powstawały przez tysiące, setki, a może miliony lat. Światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów i stalagmitów różnorakich kształtów i rozmiarów. Podświetlone mienią się mnóstwem kolorów.

Do około 1670 r. były schronieniem dla Indian Susquehannock mieszkających wzdłuż Zatoki Swatara. W drugiej połowie XVII i pierwszej połowie XVIII wieku penetrowali je pierwsi nierdzenni Amerykanie, prawdopodobnie francuscy łowcy futer, którzy wędrowali wzdłuż rzek i potoków północno-wschodnich terenów. Najprawdopodobniej wylot jaskiń odnaleźli jak podróżowali na wskroś Swatara Creek. Ci nieustraszeni odkrywcy pisali opowieści o tajemniczych grotach, które przyciągały coraz to więcej badaczy.
Przez dziewiętnaście lat (1802-1821) jaskinie były domem Williama Wilsona, znanego jako Pustelnik z Pensylwanii. Wilson osiedlił się tam po tym, jak bez powodzenia próbował powstrzymać egzekucję swojej siostry Elżbiety, którą skazano za zamordowanie dwóch synów. W 1821 roku pustelnika znalazł rolnik, który dostarczył mu jedzenie w zamian za oszlifowane przez niego kamienie. Leżał martwy w „łóżku ze słomy”.
W 1919 roku, trzech chłopców odwiedziło jaskinię i odkryło pudło pełne monet z różnych krajów, od Turcji po Maroko, najstarsze z 1288 r. Wewnątrz znajdowała się również biżuteria, kamienie księżycowe i instrukcja tworzenia diamentów przy pomocy pioruna.

Po raz pierwszy drzwi do groty zostały otwarte dla zwiedzających w 1929 roku, dzięki niejakiemu Johnowi Bieberowi. Bieber zdał sobie sprawę, że wiele osób chciałoby odwiedzić to zapierające dech w piersiach miejsce, które stworzyła natura. Podjął się ogromnego procesu komercjalizacji jaskiń. W ich wnętrzu wytyczono bezpieczne szlaki dla turystów, jednocześnie otwierając wiele miejsc, wcześniej zamkniętych z powodu znajdujacych się tam ogromnych pokładów minerałów. W pierwszych latach jaskinie stały się swego rodzaju „mekką natury” w regionie i przyciągały tysiące turystów. Niestety w czasach Wielkiego Kryzysu Bieber miał kłopoty finansowe i bank odebrał mu prawo własności jaskiń. W 1942 roku Edward S. Swartz, rodem z Hershey kupił jaskinie. Obecnie pozostają one w rękach jego rodziny.

Z pewnością Indian Echo Caverns zainteresują każdego, bez względu na wiek. Wzbudzające zachwyt jaskinie należą do tych miejsc, które pozostają na długo w pamięci. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

Indian Echo CavernsIndian Echo Caverns
P. O. Box 188
368 Middletown Road
Hummelstown, PA 17036
tel. (717)-566-8131
Czynne codziennie – również w niedziele!
(zamknięte w Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie i Nowy Rok)
od 10:00 do 16:00 – przez cały rok
od 09:00 do 18:00 – w okresie letnim (od Memorial Day do Labor Day)

Wstęp:
dorośli – 14 dolarów dorosłych, w wieku 12 i więcej
seniorzy od 62 roku życia – 12 dolarów
dzieci w wieku od 3 do 11 lat – 8 dolarów

Czas wycieczki – 45 minut. Zwiedzającym towarzyszy przewodnik

Temperatura w jaskini jest stała i wynosi 52 stopnie Fahrenheita.
Dozwolone jest korzystanie z aparatu fotograficznego z lampą błyskową
Nie zezwala się na zabieranie z sobą do groty plecaków i toreb.

Przygotowała: Ewa Jaczynski
Zdjęcia: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e