Halloween: Świętować, nie świętować?

Iście rozrywkowe podejście do listopadowego świętowania w Stanach Zjednoczonych nie jest niczym nowym. Straszenie duchami jest modne i niezwykle popularne. Co roku jednak powraca pytanie: Czy wiara stoi na przeszkodzie, by świętować Halloween?

Według badań Uniwersytetu Gallupa 1 na 10 Amerykanów sprzeciwia się świętowaniu Halloween z powodów przekonań religijnych.
Więcej niż 6 na 10 mieszkańców USA powiedziało, że zwykle rozdaje dzieciom smakołyki. 65 procent rodziców zazwyczaj ubiera swoje pociechy w halloweenowe stroje.

Niewielu Amerykanów uczestniczy w imprezie z okazji Halloween (16%), ubiera tego dnia strój (14%), odwiedza nawiedzony dom lub udaje się upiorną przejażdżkę (8%).
Za to 43 procent Amerykanów dekoruje swój dom i podwórko, a jedna trzecia (36%) twierdzi, że zwykle wykonuje halloweenową lampę zrobioną z wydrążonej dyni, tzw.jack-o-lantern.

Halloween jest dla jednych świetną zabawą, dla innych komercyjnym świętem pogańskim, dla jeszcze innych celebracją okultyzmu i satanizmu. Kościół katolicki w Polsce przeciwstawiając się Halloween, propaguje Holy Wins i proponuje, by zamiast zombie przebrać się za świętego i wziąć udział w pochodzie świętych. Chodzi o to, by zamiast śmierci, oddawać hołd życiu.

Wyobrażacie sobie, by miliony Amerykanów zrezygnowały z jednego z najpopularniejszych świąt na rzecz alternatywy dla Halloween, jaką proponuje Kościoł katolicki, a 31 października na 5 Alei w Nowym Jorku zamiast duchów, wampirów, czarownic, kościotrupów, itp. maszerowałby korowód Świętych?
Świętować, nie świętować? Jedno jest pewne, zachowanie zdrowego dystansu do tego tematu.

EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e