Governors Island zaprasza

Miasto Nowy Jork zaprasza na Governors Island. Uroczyste otwarcie sezonu zaplanowano wcześniej niż zwykle – już w najbliższy piątek.

Zazwyczaj Wyspa Gubernatorów jest dostępna dla turystów od Memorial Day (Dzień Pamięci Narodowej), amerykańskiego święta państwowego, obchodzonego zawsze w ostatni poniedziałek maja. W tym roku wyspę będzie mnożna odwiedzać codziennie od piątku, 12 maja do 1 października.

Governors Island leży przy południowym krańcu Manhattanu i u wybrzeża Brooklynu (między Brooklyn Heights i Red Hook). Oddalona jest o 800 jardów od Dolnego Manhattanu. Jej powierzchnia, to ponad 172 akry.

Zgodnie z legendą, Gubernors Island kupił w 1637 roku od szczepu Indian “Manahatas” Holender. Miał za nią zapłacić 2 osły, garść gwoździ, sznur korali i dwie siekiery. W latach 30. XVII w. miejsce sezonowego, rybackiego koczowiska przeszło z rąk rdzennej ludności w posiadanie europejskich przybyszów przeistaczając się z biegiem czasu w istotny strategicznie i odcięty od reszty miasta zakątek. Przez 200 lat wyspa była najpierw brytyjskim, a później amerykańskim punktem militarnym. W latach 1806 – 1809 wybudowano tam fortecę Williams, gdzie stworzono bazę obronna. W trakcie wojny domowej północ – południe, forteca była więzieniem, a podczas I i II wojny światowej bazą wojskową.
W latach 1966-1996 na wyspie stacjonowała straż przybrzeżna. W 2002 roku stan Nowy Jork nabył od rządu większą jej część, by zagospodarować ją do użytku publicznego. Pierwsi turyści pojawili się na Governos Island w 2007 r. W 2010 roku powstał pierwszy roboczy plan nowego zagospodarowania terenu wyspy. Miasto Nowy Jork utworzyło organizację Trust of Governors Island. Jej zadaniem było zaplanowanie przebudowy wyspy tak, by stała się ona wielką, otwartą przestrzenią publiczną i edukacyjną oraz zrealizowanie tych planów. Po transformacji wyspa jest teraz miejscem odpoczynku i rekreacji.

The Hills, to najnowszy przebudowany kawałek wyspy, przedsięwzięcie publiczno-prywatne, którego koszt wyniósł 71 mln dolarów. Zajmuje 10 hektarów wyspy. Powstały tam cztery sztuczne trawiaste wzgórza, zjeżdżalnie i artystyczne instalacje. Park oferuje widok na nowojorski port. Z miejsca tego można także podziwiać panoramę Manhattanu, Brooklynu i New Jersey.
Cztery wzgórza wykonano z gruzów zburzonych budowli na wyspie. Ich wysokość wynosi 26 – 70 stóp. Najwyższy nosi nazwę Outlook Hill. Na wzgórzu wyspy stanęła chata – instalacja artystyczna zaprojektowana przez angielską artystkę Rachel Whiteread.

Projekt parku po części sfinansowało miasto, ale fundusze pochodzą też z prywatnych darowizn. 15 mln dolarów na ten cel przekazał Eric Schmidt, prezes wykonawczy Alphabet Inc. i jego żona, Wendy.

W sezonie na Governors Island organizowane są różnego rodzaju festiwale, koncerty, pikniki, wystawy, itd. Wyspę można przemierzać także rowerami, które są do wypożyczenia na miejscu. Ci, którzy zgłodnieją, mogą posilić się w licznych restauracjach i punktach gastronomicznych.

Governors Island przyciąga ponad 2000 osób dziennie, około 6000 w weekendy.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e