Elvis Presley – dziś świętowałby swoje 80 urodziny

Jedna z najważniejszych ikon amerykańskiej popkultury, uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci świata muzyki i kultury XX wieku, piosenkarz i aktor, nazywany „Królem Rock and Rolla” – Elvis Presley. Dziś świętowałby swoje 80 urodziny.

“Mój pierwszy publiczny występ po tym, jak zacząłem nagrywać – wspominał Elvis – miał miejsce w Memphis. Wszedłem na estradę i zesztywniałem ze strachu. Po raz pierwszy stanąłem oko w oko z tak dużą publicznością.

Zacząłem śpiewać szybki kawałek – jedno z moich pierwszych nagrań – i nagle usłyszałem, że wszyscy wrzeszczą. Nie wiedziałem dlaczego. Dopiero menedżer powiedział mi: “Wrzeszczą, bo podoba im się sposób, w jaki się ruszasz”. Więc zacząłem miotać się jeszcze bardziej. A oni jeszcze głośniej wrzeszczeli”

Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 r. Na 11. urodziny zamiast upragnionego roweru kupili dziecku gitarę, ponieważ była o wiele tańsza. Presley w dzieciństwie bardzo interesował się muzyką. Śpiewał w kościelnym chórze i często słuchał radia. Ulubionymi wykonawcami młodego Elvisa byli między innymi: legendarny piosenkarz muzyki gospel, Jake Hess, który wywarł największy wpływ na styl śpiewania artysty, lokalny piosenkarz Missisipi Slim, a także gwiazda muzyki country Hank Snow.

W 1953 roku po raz pierwszy pojawił się w studio Sun Records, by nagrać dwa utwory dla matki. Rok później nagrał tam piosenkę “That’s All Right (Mama)”, która trafiła do lokalnej rozgłośni radiowej i stała się hitem. Wtedy właśnie otworzyły się drzwi do oszałamiającej kariery młodego Elvisa. Dostrzegł go “pułkownik” Tom Parker, który został jego menedżerem. To właśnie dzięki niemu Elvis podpisał kontrakt z wytwórnią płytową RCA.
Z początkiem 1956 roku ukazał się pierwszy singiel Elvisa “Heartbreak Hotel/I Was The One”. Mała płytka sprzedawała się doskonale, natomiast pierwszy z utworów, jaki się na niej znalazł stał się jednym z największych przebojów lat 50. Słuchacze byli oczarowani nie tylko znakomitą melodią, ale przede wszystkim hipnotyzującym głosem wykonawcy.

W błyskawicznym tempie, bo juz w marcu tego samego roku ukazał się debiutancki album Presleya, pt. “Elvis Presley”. Płyta wypełniona po części muzyką country, po części rock and rollem z miejsca została uznana za klasykę.
W roku 1956 Presley rozpoczął również karierę aktorską, grając w westernie “Love Me Tender”, do którego została nagrana piosenka o tym samym tytule.

W grudniu 1956 roku Presleyowi nadano nieformalny tytuł „króla rock and rolla”, który przylgnął do niego do końca jego kariery. W pierwszej połowie 1957 wydał trzy single „Too Much”, „All Shook Up” i „Teddy Bear”. Wszystkie dotarły do pierwszego miejsca na listach przebojów

Lata 1956-1958 były pasmem nieustających sukcesów muzyka. W tamtym okresie czasu Elvis nagrał największe przeboje, które na trwałe zapisały się w historii muzyki popularnej, np. “Hound Dog”, uznawany przez większość dziennikarzy za najważniejszy utwór artysty (19. pozycja na liście najlepszych utworów wszech czasów magazynu “Rolling Stone”), “All Shook Up”, “Jailhouse Rock” czy “Don’t Be Cruel”.

W marcu 1958 roku wielki gwiazdor został powołany do wojska i został przydzielony do służby we Friedbergu w Zachodnich Niemczech. Po odbyciu służby powrócił do studia i na ekrany kin. Wiele osób nie wierzyło, że mający dwuletnią przerwę Presley jest jeszcze w stanie coś dobrego zaśpiewać. Wydał w 1960 roku, czwarty studyjny krążek “Elvis is Back!” i wzbudził nim ogólny zachwyt.

W 1966 roku wydał znakomity album z muzyką gospel “How Great Thou Art”, za który rok później otrzymał pierwszą w swojej wielkiej karierze nagrodą Grammy (kolejne dwie nagrody Grammy również zdobył za muzykę gospel: za album “He Touched Me” z 1972 roku i za wykonanie na żywo w Memphis utworu “How Great Thou Art” w 1974 roku). Rok 1967 był bardzo ważny dla muzyka z jeszcze jednego powodu. Elvis wziął wtedy ślub z Priscillą Bealieu, którą poznał podczas służby wojskowej w Niemczech. Owocem ich związku jest Lisa Marie Presley.

Lata 60. upłynęły muzykowi głównie na graniu w filmach i nagrywaniu muzyki do nich. W 1968 roku Elvis chciał zmienić ten stan rzeczy. Dlatego jego kolejnym krokiem był powrót do koncertowania. W powrocie na scenę pomógł mu program telewizyjny zrealizowany dla telewizji NBC “Elvis Comeback Special”. Występy artysty cieszyły się wielką popularnością, co dodało Presleyowi skrzydeł. Materiał zarejestrowany na kolejną płytę “From Elvis in Memphis” krytycy uznają za jeden z najlepszych w bogatej karierze muzyka. Piosenkarz zaprezentował na krążku piosenki w tak różnorodnych gatunkach jak: gospel, country i soul. Prawdziwą perłą tej płyty jest pop-soulowy majstersztyk “Suspicious Minds”, uznawany za najlepszy utwór Presleya z lat 60.

Pod koniec tej dekady wokalista zaczął intensywnie koncertować aż do śmierci. To właśnie w latach 70. Presley zaprezentował publiczności swój charakterystyczny image. Wtedy też rozpoczęły się problemy zdrowotne muzyka, nadużywał bowiem leków nasennych, pobudzających i przeciwbólowych. Było to związane z morderczymi trasami koncertowymi, a także z problemami małżeńskimi (Elvis ostatecznie wziął rozwód z Priscillą w 1973 roku).

Przesatał dbać o siebie, zaczął spożywać bardzo kaloryczne i tłuste posiłki, które powodowały, że tył w oczach. Jego organizm nie wytrzymał intensywnego trybu życia. Król rock and rolla zmarł na atak serca 16 sierpnia 1977 roku w swoim domu w Memphis. Wielu fanów nie mogło uwierzyć w to, co się stało. Do dnia dzisiejszego niektórzy wierzą, że Elvis żyje.

Elvis Presley sprzedał na całym świecie ponad 600 milionów płyt. Według magazynu Billboard był najlepszym artystą lat pięćdziesiątych. Po śmierci prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter pożegnał go słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”. W chwili śmierci piosenkarza w 1977 r. doliczono się 170 sobowtórów Elvisa. Dziś szacuje się, że na całym świecie jest ich około 85 tysięcy. W roku 1986 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Zdjęcie: windyjonas -photo on flickr

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e