Dron wywołał popłoch na lotnisku Newark

W niedzielę po południu, w pobliżu lotniska Newark w New Jersey dostrzeżono drona w niebezpiecznie bliskiej odległości od lecących statków powietrznych. Bezzałogową maszynę zauważyli piloci czterech podchodzących do lądowania samolotów.

Wszystkie jednostki powietrzne wylądowały bezkolizyjnie, ale dron spowodował zagrożenie dla samolotów lecących na wysokości 2000 – 3000 stóp i odległości 8 – 13 mil od lotniska.

Dron – statek powietrzny, który nie wymaga do lotu załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów, pilotowany zdalnie lub wykonujący lot autonomicznie.

Stwarzają one coraz większe zagrożenie dla lotnictwa cywilnego. Na razie nie było wypadku, ale ryzyko rośnie wraz ze wzrostem ich liczby w przestrzeni powietrznej.

Perzepisy Federalnej Administracji Lotnictwa (Federal Aviation Administration, FAA) zabraniają właścicielom dronów wypuszczania maszyn na wysokość powyżej 400 stóp w pobliżu lotnisk, ze względu na możliwość kolizji z samolotem. Za niezastosowanie się do przepisu grozi kara w wyskości 25 tys. dolarów.

Elżbieta Gruszfeld
Zdjęcie:Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e