Demonstrację w obronie Pomnika Katyńskiego

W Jersey City, w stanie New Jersey przy ujściu rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego, w miejscu, z którego rozpościera się spektakularny widok na Manhattan stoi pomnik poświęcony ofiarom masakry w Katyniu w 1940 r. Niedawno burmistrz Jersey City poinformował, że w miejscu tym miasto planuje stworzyć park, a postument zostanie tymczasowo przeniesiony i przechowany przez Departament Prac Publicznych. Decyzja ta oburzyła Polonię, która w najbliższą sobotę organizuje demonstrację w obronie pomnika.

Pomnik Katyński w Jersey City stoi na otwartej przestrzeni miejskiej Exchange Pl. Został odsłonięty 19 maja 1991 roku. Autorem monumentu, upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych na polecenie Biura Politycznego KC WKP(b), jest polski rzeźbiarz Andrzej Pityński.

Pomnik o wysokości ok. 12 metrów składa się z granitowego cokołu o wadze 120 ton, na którym znajduje się wykonana z brązu postać zakneblowanego żołnierza z rękami związanymi z tyłu, z wbitym w plecy bagnetem nasadzonym na karabin. Rzeźba żołnierza ma wagę 6 ton. Na przedniej części cokołu znajduje się napis KATYŃ i data 1940, a na jego wschodniej części płaskorzeźba upamiętniająca głodujących Polaków zesłanych na Syberię.

Z końcem kwietnia, burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował, że w miejscu, gdzie stoi pomnik katyński, miasto planuje stworzyć park, a postument zostanie tymczasowo przeniesiony i przechowany przez Departament Prac Publicznych.
„FYI. To jest statua, którą widzisz po wyjściu z PATH. Przeniesiemy ten posąg z Exchange Place +, tymczasowo przechowamy go w DPW, aby nie został uszkodzony. Robimy prace inżynieryjne, przygotowując się do napraw w obszarze + przestrzeń wspólna / zielony park z miejscami do siedzenia” – napisał Fulop na Twitterze.

Decyzja ta oburzyła Polonię, bowiem nie była ona konsultowana z polską diasporą. Spór rozgorzał, gdy burmistrz Fulop skomentował an Twitterze słowa oburzonego decyzją usunięcia pomnika marszałka polskiego Senatu Stanisława Karczewskiego, który nazwał ją „skandaliczną”.

“To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć”
– napisał Fulop.

Marszałek Karczewski komentując słowa Fulopa, powiedział, że są ostre, nieprawdziwe i obraźliwe – skierowane w jego kierunku, ale i wypowiedziane w stosunku do narodu polskiego. Zapowiedział jednocześnie podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Kwestię związaną z pomnikiem katyńskim skomentował także szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Stwierdził, że jest w stałym kontakcie z ambasadorem Polski w Waszyngtonie Piotrem Wilczkiem i konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim.
Ambasador Wilczek wyraził swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją na Twitterze. Zaapelował o podjęcie dialogu z diasporą polską.
“Jestem zaniepokojony nagłym ogłoszeniem przez burmistrza Stevena Fulopa w sprawie Pomnika Katyńskiego na Exchange Place w New Jersey i brakiem dialogu z polsko-amerykańską społecznością. Pomnik Katyński odsłonięto w 1990 r. po dekadzie starań społeczności polsko-amerykańskiej w Jersey, mających na celu powstanie monumentu. Te działania wspierali liczni amerykańscy i polscy weterani wojenni. Zachęcam wszystkie zaangażowane strony do podjęcia produktywnego dialogu, aby znaleźć rozwiązanie, które nie uwzględnia przeniesienia pomnika na stałe” – brzmi oświadczenie ambasadora Wilczka.

W kolejnym wpisie na Twitterze, burmistrz Fulop zdecydowanie oświadczył, że pomnik zostanie przeniesiony. Zaznaczył jednocześnie, że nie chce się spotkać z ludźmi reprezentujący rząd, który próbuje pisać ponownie historię na temat roli ich kraju w Holokauście.

Na spotkanie z Fulopem byli umówieni przedstawiciele komitetu pomnika. Mimo że stawili się na wskazaną godzinę, nie doszło do niego, bowiem burmistrz Jersey City nie pojawił się na nim.

Z inicjatywy działacza polonijnego, mecenasa Sławomira Platty -kandydata na senatora stanu Nowy Jork, w najbliższą niedzielę, 13 maja w godzinach od 3 do 5 po południu pod pomnikiem odbędzie się demonstracja. Zachęcają do uczestnictwa w niej Platta napisał:

Zainteresowani mogą skorzystać z bezpłatnego transportu – autobusów, które zostaną postawione o godzinie 2 po południu w następujących punktach:
Rockaways – St. Lima church parking
Greenpoint – Polish & Slavic Credit Union parking
Maspeth – Holy Cross (front of church)
Ridgewood – Fresh Pond Road/Metropolitan Avenue (TD Bank parking)
Ozone park – Saint Stanislaus Bishop & Martyr Roman Catholic Church (side of church)
Middle village – Our Lady of Hope Church (parking)
Więcej informacji w The Platta Law Firm, PLLC , tel. 347 – 944 – 3615

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e